Yeni Sistemde Bedelli Askerlik Nasıl Olacak?

Yeni askerlik sistemi hakkında en net açıklama yapıldı. Yeni sistemde bedelli askerlik konusunda da birçok konu netleşti.


0

Yeni askerlik sistemi hakkında en net açıklama yapıldı. Yeni sistemde bedelli askerlik konusunda da birçok konu netleşti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni askerlik sisteminde bedelli askerlikle ilgili merakla beklenen detayları açıkladı. Peki, yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik nasıl olacak? Bedelli askerlik süresi ne kadar olacak? Bedelli askerlik ücreti belli oldu mu? İşte bedelli askerlik ile ilgili taslak haline gelen son bilgiler…

Bedelli Askerlik Kalıcı Olacak

Askerlik için gün sayanlar bir yandan da yeni askerlik sistemi hakkında bilgi edinmeye çalışıyor. Yeni bir bedelli askerlik bekleyenlerin sayısı da az değil. Yeni sistemde bedelli askerlik konusunda da çalışmalar yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Balıkesir’deki mitingde bedelli askerlik ile ilgili en net açıklamayı yaptı. Yeni sistemde bedelli askerlik uygulaması hakkında, “ordunun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olmak üzere kalıcı hale getirileceğini” açıkladı.

Yeni Sistemde Neye Dikkat Edildi?

Erdoğan, Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığına yeni askerlik sistemiyle ilgili talimat vermişti. Uzun süredir bu konuda ilgili bakanlıklar nezdinde çalışmalar yapılıyor. Bu konuda ilgili kurumlar çalışmalarını yapıp bir taslak ortaya çıkardı. Erdoğan’ın açıklamasına göre, yeni sistemde bedelli askerlik konusunda milletin talebi ve ordunun ihtiyaçları gözetildi. Erdoğan, özellikle gençlerin merakla beklediği bedelli askerlik ile ilgili detayları açıkladı.

Bedeli Askerlik Nasıl Olacak?

Yeni sistem bedelli askerlik konusunda merak edilenlerin cevabı verildi. Peki, en çok merak edilen konu başlığı olan bedelli askerlik nasıl olacak?

  • Bedelli askerlik uygulaması kalıcı hale gelecek.
  • Ordunun personel ihtiyacına göre belirlenen bir rakamla sınırlı olacak.
  • Eğitim durumuna bağlı olmaksızın, isteyen herkes bedelli askerliğe başvurabilecek.
  • Bedelli askerlikten yararlanmaya hak kazananlar 1 aylık temel askerlik eğitimlerinin ardından terhis edilecek.

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak?

Yeni sistemde bedeli askerlik ücretleri de en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Peki, bedelli askerlik ücretleri ne kadar olacak?

  • İlk etapta her yıl 145 bin kişi bedelli askerlikten yararlanabilecek.
  • Bedelli askerlik ücreti, sabit bir formüle göre hesaplanacak.
  • Kurumların yaptıkları hesaplamalara göre sabit bir ücret belirlenecek.
  • Bedelli askerlik ücretinden devletin kasasına giren kaynaklar eğitim dönemleri dışında tamamı maaşlı hale gelen askerlerin maliyetleri karşılanacak.
  • Böylece gençlerin askerlik görevi bir yük olmaktan çıkacak.

Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir