Yeni Askerlik ve Bedelli Askerlik Hakkında Netleşen Konular

Yeni askerlik ve bedelli askerlik konularında hemen hemen her hafta yeni açıklamalar geliyor.


0
yeni askerlik sistemi

Yeni askerlik ve bedelli askerlik konularında hemen hemen her hafta yeni açıklamalar geliyor. Kamuoyunda bu konuda merak giderek artarken, devletin en üst kademelerinde gelişmelerle ilgili yapılan değerlendirmeler, yeni askerlik sistemi hakkında ipucu veriyor.

Son Açıklama Erdoğan’dan

Son açıklama, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. Bir televizyon programında canlı yayında konuşan Erdoğan, yeni askerlik sistemi ile ilgili geniş bir açıklama yaptı. Buna göre yeni askerlik sistemi süresi netleşti. İşte o açıklamanın detayları…

Yeni Askerlik Sistemi Neyi Öngörüyor?

Erdoğan’ın açıklamasına göre, yeni askerlik ve bedelli askerlik sisteminde belli bir noktaya gelindi. Sistemle ilgili çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor; ancak henüz nihai noktaya henüz gelinmedi. Buna göre, yeni askerlik sistemi çalışmalarında milletin askerlikten bağlarını koparmadan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarının karşılanması öngörülüyor. Yükümlü her vatandaşın askerlik eğitimi alması; kamuoyunda olumlu algılanacak yeni bir askerlik sisteminin oluşturulması hedefleniyor.

Yeni Askerlik Süreleri Netleşti

Yeni askerlik sistemi hakkında en üst kademelerden 3, 6, 9, 12 ay şeklinde açıklamalar yapılmıştı. Erdoğan, er, erbaş ve yedek subaylık ve yedek astsubaylık için sürelerin 6, 9, 12 ay şeklinde netleştiğini açıkladı. Yeni askerlik sisteminde sürelerin özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına binaen belirlendiği ve buna göre bazı adımların atılacağı dikkatlerden kaçmıyor.

Bedelli Askerlik ve Dövizli Askerlik Nasıl Olacak?

Eski sistemde bedelli askerlik ve dövizli askerlik farklı uygulamalardı. Yeni sistemde bedelli ve dövizli askerlik aynı olacak. Her iki askerlik tipi de aynı miktarlarda bedel karşılığı yapılabilecek. Erdoğan, bedelli ve dövizli askerlikle ilgili bir soru işareti kalmayacağını belirtiyor.

Bedellinin Bedeli Avro Karşılığı Türk Lirası Olacak

Sabit bir fiyat üzerinden; avro karşılığı Türk Lirası üzerinden bedelli askerliğin karşılığı olacak. Ayrıca, bedelli ve dövizli askerlikle elde edilen gelirlerle er, erbaş, astsubay, yedek astsubay ve yedek subayların ücretlerinin karşılaması planlanıyor.

Yedek Subayların Durumu

Yeni sistemde yedek subaylar için 6 ay, 9 ay ve 12 aylık askerlik süresi uygulanacak. 12 ay süresi özellikle yedek subaylar için uygulanacak. Yedek subaylığa önem verildiği dikkatlerden kaçmıyor. Bunun sebebi, yetişmiş insanlardan Silahlı Kuvvetlerde istifade edilmek istenmesi. Yedek subaylara 12 aylık askerlik içinde 3 ay temel eğitim verilecek ve 1 ay izin kullanabilecekler. Hem eğitim hem de askerlik döneminde yedek subaylara belli bir ücret ödenecek. Bu konuda herhangi bir taviz söz konusu değil.

Yeni Askerlik Sistemi ve Asker İhtiyacı

Erdoğan’ın açıklamasına göre, yeni askerlik sistemi ile ilgili çalışmalar, son noktayı koyana kadar sürecek. Daha sonra nihai adım belir bir çerçevede yürütülecek. Bu çerçeveye göre, personel kaynağı noktasında sıkıntıya girilmemesi öngörülüyor. Şu anda erbaş ve erlerden 7 milyon 325 bin 430 kişilik bir kaynak oluşmuş durumda. Yedek subaylıkta da 223 bin 274 kişilik kaynak bulunuyor. Erdoğan, bu rakamlara göre, “yeni askerlik sisteminde kaynak sıkıntısı yaşanmadan işi bitirme imkânı olacağını” vurguladı.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir