Yeni Askerlik Sistemi İle İlgili Son Açıklamalar

Son bedelli askerlik uygulamasının ardından bedelli cepleriyle birlikte yeni askerlik sistemi çalışmaları da hızla devam ediyor.


0

Yeni askerlik sistemi ile ilgili çalışmalarda sona yaklaşılıyor. Son bedelli askerlik uygulamasının ardından bedelli cepleriyle birlikte yeni askerlik sistemi çalışmaları da hızla devam ediyor. Yeni sistemle ilgili son günlerde önemli isimlerden açıklamalar geldi. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, peş peşe açıklamalar yaptı. Askerlik yapmak için bekleyenlerin heyecanı da giderek artıyor. Yeni askerlik sisteminde süre ne kadar olacak? Bedelli askerlik düzenlemesine benzer uygulamalar var mı? Yeni sistemdeki yenilikler neler? Son açıklamalar bazı ipuçları içeriyor!

Erdoğan’ın Son Açıklaması: Gençlerimiz Rahatlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son açıklaması ile yeni askerlik sistemi ile ilgili heyecanı daha da artırdı. “Gençlerimiz daha da rahatlayacak” diyen Erdoğan, Yeni Askerlik Yasası hakkında ipuçları verdi. Erdoğan, TRT’de katıldığı canlı yayında, Milli Savunma Bakanlığı’nın son noktayı koymadığını söyledi. Yeni askerlik süresi için 3, 6, 9 ve 12 aylık süreler üzerinde durulduğunu açıkladı.

“Bedelli Askerliği Bir Kenara Koyuyorum”

“Bedelli askerliği bir kenara koyuyorum” diyen Erdoğan, “Çünkü bedelli noktasında olay, şu anki uygulamanın hemen hemen aynısı şeklinde bir durum söz konusu.” ifadesini kullandı. Erdoğan’ın açıklamasına göre, yedek subaylar 3, 6 veya 9 ay askerlik yapabilir. Ayrıca astsubaylarla ilgili de değerlendirme yapıldığı belirtiliyor. Erdoğan, halkı ve gençleri rahatlatacak, askerliği bekleyenlerin birikimini büyük oranda ortadan kaldıracak bir sistem getirileceğini açıklayarak, “Kısa zamanda da bunu açıklarız.” dedi.

Kalın: Bedelli Askerlik De Gündemimizde Var

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ardından yeni askerlik sistemi ile ilgili bir açıklama yaptı. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yeni askerlik sistemini değerlendiren Kalın, sistem üzerinde çalışıldığını hatırlattı. “Bedelli askerlik, dövizli askerlik ve normal askerlik başlıkları gündemimizde var.” sözlerini kaydeden Kalın, 6, 9 ve 12 ay şeklinde farklı askerlik türleri üzerinde durulduğunu açıkladı.

“Kabineye Arz Edildi”

İbrahim Kalın, sistemle ilgili 4 temel prensip üzerinde durulduğunu belirtti. Buna göre, sistemde; öngörülebilirlik, ihtiyaçlar, yükümlülerin eğitimi ve bütün bir sistemin sürdürülebilir olmasına dikkat ediliyor. Detaylı bir hazırlık yapılan çalışmalarla ilgili taslak, kabineye arz edildi. Yeni askerlik sisteminin yakın zamanda kamuoyu ile paylaşılması bekleniyor.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir