Yeni Askerlik Sistemi İçinde Bedelli Askerlik Süresi Belli Oldu

Bedelli askerlik süresi, bedelli ücretleri ve bedelli askerlik yaş sınırı gibi ayrıntılar hakkında derlediğimiz bilgiler, bu konuda araştırma yapanların merakını giderebilir!


0

Yeni askerlik sistemi veya “tek tip” askerlik sistemiyle ilgili detaylar her geçen gün belirginleşmeye başladı. Buna göre, yeni sistem içinde yer alan bedelli askerlik uygulaması sürekli hale geliyor. Sistemin detayları ortaya çıktıkça heyecan da artıyor. Özellikle yeni askerlik sistemindeki bedelli askerlikle ilgili detaylar merak ediliyor. Bedelli askerlik süresi, bedelli ücretleri ve bedelli askerlik yaş sınırı gibi ayrıntılar hakkında derlediğimiz bilgiler, bu konuda araştırma yapanların merakını giderebilir!

Yeni Askerlikle İlgili Haberler Arttı

Yeni askerlik sistemi ile ilgili çalışmalar uzun süredir devam ediyor. Bu süre içinde sistemle ilgili çok sayıda açıklama ve haber yapıldı. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın yeni askerlik sistemi hakkında bazı bilgiler vermişti. Bu açıklamaların ardından yeni bilgiler ortaya çıktı. Özellikle bedelli askerlik süresi hakkındaki bazı detaylar, yeni askerlik sistemini bekleyenlerin yüreğine su serpecek nitelikte!

Bedelli Askerlik Süresi Kaç Ay Olacak?

Yeni askerlik sistemi içinde yer alan bedelli askerlik konusunda yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Mevcut askerlik sisteminde bedelli askerlik uygulaması, “ihtiyaç halinde” hayata geçirilebiliyor. Bu uygulama için her bedelli askerlik için ayrı bir yasa çıkarılması gerekiyor. Yeni askerlik sisteminde bu durum tamamen değişiyor.

Bedelli Askerlik Sürekli Mi Olacak?

Bedelli askerlik, yeni sistemin bir parçası olacak. Yani bedelli askerlik sürekli hale gelecek. Bedelli askerlik yapanlar 1 ay zorunlu eğitim alacak. Bu zorunlu eğitimi alanlar, askerlik hizmetini tamamlamış sayılacak. Yani bedelli askerlik süresi 1 ay olacak!

Bedelli Askerlik Yaş Sınırı Kaç Olacak?

Eski sistemde zaman zaman uygulanan bedelli askerlikte yaş sınırı konuluyordu. Bu yaş sınırının altında kalanlar, bedelli askerlik yapamıyordu. Şimdi bu sorun da ortadan kalkıyor! Bedelini ödeyen herkes bedelli askerlik yapabilecek, yaş sınırı olmayacak! 20 yaşına gelen her asker adayı, bedelli olarak bu görevini yerine getirebilecek. 1 aylık zorunlu askerlik süresini kışlada geçirecek her bedelli askere, askerliğin temel kuralları öğretilecek.

Bedelli Askerlik Bedeli Ne Kadar Olacak?

Normal bir askerlik için askerliğe başlayan bir kişi, ilk 1 ay sonunda bedelliden yararlanmak istediğini belirterek, parasını yatırarak askerliğini bedelliye çevirebilecek. Bedelli ücreti de henüz belirlenmedi; ancak yasaya konulacak bedelli rakamının belirli değerleme oranlarına göre artırılması düşünülüyor. Diğer bir alternatif de, asgari ücret ve yedek subay maaşının belli bir katı kadar oran konulması şeklinde olabilir.

Yeni Askerlik Sistemi İle İlgili Diğer Detaylar

Yeni sisteme göre üniversite mezunlarına yedek astsubaylık ve 6 aylık kısa dönem askerlik seçeneği sunulabilir. Normal askerlik süresi ile yedek subaylık süresinin aynı olması ve iyi bir ücret verilmesi düşünülüyor. Meslek yüksek okulları mezunlarının da yedek astsubay olabilmesi için planlama yapıldığı belirtiliyor.

Yeni Askerlik Sistemi ve Lise Mezunları

Lise mezunlarının 9 veya 12 ay askerlik yapması öngörülüyor. Mesleği olan liselilerin asgari ücret karşılığı askerde mesleklerini sürdürebilmesi planlanıyor. Ayrıca sigortalanmaları da mümkün olabilecek!


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir