Üniversite Öğrencileri Nasıl Bedelli Askerlik Yapabilir?

Bedelli askerlik için yaşı tutan üniversite öğrencileri, bu haktan yararlanabiliyor. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), üniversite öğrencilerinin eğitimlerinde mağduriyet yaşamadan bedelli askerlik hakkından yararlanabileceğini açıkladı.


0

Bedelli askerlik için yaşı tutan üniversite öğrencileri, bu haktan yararlanabiliyor. Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), üniversite öğrencilerinin eğitimlerinde mağduriyet yaşamadan bedelli askerlik hakkından yararlanabileceğini açıkladı. Peki, üniversite öğrencilerinin bedelli askerlikten yararlanma şartları nedir? Nasıl bedelli olabilirler?

Üniversite Öğrencilerine Bedelli Müjdesi

1111 Sayılı Askerlik Kanunu ve 3 Ağustos 2018 tarih ve 30498 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Geçici 55’inci madde kapsamında “21 günlük temel askerlik eğitimi” yani “bedelli askerlik” imkanı getirildi. Milli Savunma Bakanlığı, bedelli askerlikle ilgili üniversite öğrencileri için de bir karar aldı. Bu karar, Yükseköğretim Yürütme Kurulu toplantısında görüşüldü. Buna göre, “21 günlük temel askerlik eğitimi” almak isteyen üniversite öğrencilerine bazı kolaylıklar sağlanması kararlaştırıldı. Peki, bu kolaylıklar nedir?

Mazeret Sınav Hakkı Verilecek?

Üniversite öğrencileri için alınan karar göre, silah altına alınmak isteyen üniversite veya yüksek öğretim öğrencileri, temel eğitimi aldıkları süre içinde idari izinli sayılacak. Temel askerlik eğitimi ara sınav, vize veya yılsonu final sınavlarına rastlarsa “mazeret sınav hakkı” verilecek. Bu konuda üniversite öğrencilerinin mağduriyet yaşanmaması için üniversiteler tarafından gerekli tedbirlerin alınması kararlaştırıldı.

Üniversite Öğrencileri Nasıl Bedelli Yapacak?

Üniversite öğrencilerinin geçici 55. madde kapsamında temel askerlik eğitim alması sırasında mağduriyet yaşamaması için bazı tedbirler alındı. Üniversiteler bedelli yapacak öğrencileri için duyuru yaparak, “21 günlük temel askerlik eğitimi” maksadıyla askerlik görevini “bedelli” yapmak isteyen öğrencilerinin bu süre içinde “idari izinli” sayılacaklarını açıkladı. Ayrıca, 2018-2019 eğitim-öğretim yılı güz yarıyılı kayıt yenileme ve ders kayıtlarını yaptırmaları halinde eğitim ve öğretime devam edebilecekleri duyuruldu. Böylece, üniversite öğrencilerinin bedelli askerlik yapabilmesi için büyük bir kolaylık yapılmış oldu.

Üniversite Öğrencilerine Bedelli Düzenlemesi

Üniversite öğrencilerinin temel askerlik eğitimini “bedelli” olarak alabilmesi için bazı özel düzenlemeler yapıldı. Üniversite öğrencilerinin bedelli askerliği tatil döneminde yapması teklif edildi. Bu şekilde yığılmaların önlenmesi amaçlandı.

Talepler ve Öneriler

Ayrıca, üniversite öğrencilerinin ikamet ettikleri yerlere yakın birliklerde askerlik yapması hedeflendi. Öğrencilerin eğitim süreçlerinin etkilenmemesi için bazı düzenlemeler önerildi.  Başvurularda öğrencilerin durumlarını belirtmeleri istendi. Buna göre yeni bir planlama yapılabileceği belirtildi. Tüm bu öneri ve talepler çerçevesinde üniversite öğrencileri, üniversitelerin sağladığı bazı kolaylıklarla bedelli askerlik yapabiliyor.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir