Tekirdağ 8. Mekanize Piyade Tugayı- Bedelli Askerlik Tecrübeleri-6


8
1 share, 8 points
bedelli askerlik tekirdağ
bedelli askerlik tecrübeleri tekirdağ 8. mekanize piyade tugayı

Bedelli Askerlik Tecrübeleri Serimize Kaldığımız yerden devam ediyoruz. ! Tekirdağ 8. Mekanize Piyade Tugayı

Kayıt ve teslim için Tekirdağ merkezde bulunan tabura gidilecek olan fakat acemi birliğinin Beşiktepe’de yani Tekirdağ merkezden 26 km uzakta bulunduğu piyade tugayıdır. Tekirdağ 8. Mekanize Piyade Tugayı için Keyifli okumalar.öncelikle herkese hayırlı teskereler dilerim. Bedelli Askerlik Tecrübeleri

Tekirdağ 8. mekanize tugayı tekirdağ merkezine çok yakındır. İnternetten edindiğiniz Beşiktepe kışlası sizin eğitiminizi alacağınız yer kesinlikle değildir. Fakat burası da 8. mekanizeye bağlıdır.

– Tekirdağ’da askerlik yapacağınız için bence kendinizi şanslı hissedebilirsiniz. Çünkü toplam 240 bedelli asker olacaksınız. Normalde usta birliği olan bu yer, kışlalar yetmediği için mecburen bedelli asker eğitimi için görevlendirilmiştir.

– Birliğinize ilk katıldığınızda kapıda sizi bir asteğmen ve er rütbesindeki askerler karşılayarak bavulunuzu arayacaklar. Daha sonra 2-3 saat süren evrak işlemleri başlıyor.

Aşırı iyi bir adam, kıymetini bilin

– İlk girişi yaptıktan sonra bir konferans salonunda bayağı evrak dolduruyor askerler sizin adınıza, daha sonra kamuflaj almaya gidiyorsunuz.

– Burada size kaçıncı takımda olduğunuzu söyleyecekler. her takım 30 kişi ve her takım ayrı koğuşlarda kalıyor. bunu unutmamanız konusunda ikaz edecekler.

– 2 çadır kurulmuş vaziyette askerler sizi bekliyor olacak. Ben gittiğimde kıdemli bir uzman çavuş bizi karşıladı, ayıp olmasın buradan okuyorsa kel ve güneş gözlüklüydü. Aşırı iyi bir adam, kıymetini bilin 🙂

– size bedenlerinizi sorarak;

1 adet pantolon
1 adet gömlek
1 adet parka
1 çift bot
1 adet palaska
1 adet kep
1 adet fanila
1 adet don
1 adet el havlusu

olarak eşyalarınızı teslim edecekler ve diğer çadırda giymenizi isteyecekler.

 

En az 6-7 tane alın hepsinden ! Sakın Botu Kimseyle Değiştirmeyin !

– Hijyene önem veriyorsanız ve elde yıkayamam çamaşırlarımı diyorsanız en az 6-7 tane alın hepsinden. (çorap, fanila, don)

– Mutlaka ve mutlaka traş çantası alın.

– Tıraş olmuş ve saçlarınızı kestirmiş şekilde gelin ilk günden çarpılmayın. 3 numara yapın, kep altı falan yapıp gelmeyin.

– Kilolu arkadaşlar için; pantolonlarınızın önü kavuşmayacak. ama dert etmeyin palaska orayı çok güzel kapatacak.

– Botu 1 numara büyük alın. Ayaklarınız epey şişecek yürümekten ve parmak uçlarınız uyuşacak. sakın kimseyle bot değiştirmeyin! Bu yüzden hastalık kapıp hastaneye kaldırılan oldu.

– Botunuzu bağlamaya uğraşmayın, onlar size gösterecekler.

 

İğne Olacaksınız

– Daha sonra sizi muayeneye alacaklar. 92 ve altına (93,94 vs) tek iğne 91 ve üstüne 2 iğne yapacaklar.

– İğnelerden sonra donunuza kadar soyacaklar ve ayaklarınızın altına, koltukaltınıza vs. bakacaklar.

– giyindikten sonra sizi koğuşlarınıza dağıtacaklar. bizi bi çimen üstünde oturtup liste yapmışlardı. takım listesi, oradaki sıraya göre yataklarımızı gösterdiler.

 

Üstünüzde/Altınızda Yatan Kişi Badiniz ! Herşeyini sizden Soracaklar!

-Üst ya da altınızda yatan kişi badiniz olacak. Adını, soyadını, memleketini, hastalıklarını hatta mümkünse ana baba adını bile öğrenmenizi tembihleyecekler. Bir yere gittiğinde bulamazlarsa ilk size soracaklar. O yüzde her adımınızı badinize bildireceksiniz.

– Daha sonra da yemeğe alacaklar sizi ve dağılacaksınız, ardından gün tamamlanacak. sonraki günlerde o hafta yine eğitim ve muayene işi sürecek, çok fazla yorulmayacaksınız.

– Kışla denize sıfır, sabahları ayazı çok üşüten, binaları 1970’li yıllardan kalma orta halli bir yer.

– Yataklar orta halli. çarşafların altına bakmanızı kati suretle önermem 🙂

– 1 hafta sonra falan koğuş nöbeti tutmaya başlayacaksınız 2 saat olarak. nöbet 3 kez döner. oturmaktan başka bir şey yapmayacaksınız. tuvalet ve koğuş temizliği de olacak. bu da 1 kere döner. ilk yataktaysanız 2. kez dönebilir size.

Genel olarak;

yanaşık düzen,
yürüyüş,
ast üst kavramları, askeri rütbeler,
tekmil verilmesinin öğrenilmesi,
yön bulma yöntemleri,
silah eğitimi,
atış talimi,
silah söküm takımı ve bakımı
tören yürüyüşü

gibi şeyler öğretilecek.

 

Fiyatlar da uygun

-3 kere Beşiktepe diye ayrı bir kışlaya gideceksiniz. Asıl birliğinize 30 km uzak. Beşiktepe’ye sadece yemin töreni günü, atış yapmaya, ve yemin töreni provası olmak üzere 3 kere gideceksiniz.

– Her gün cuma hariç akşam 18.30 20.30 duş var.

– Yemekler ortalama sayılır. Kantini var 2 tane. Birinde kebabına kadar her şey çıkıyor. Biraz yürüme mesafesinde market var, orada her şey var. Don atlete kadar. Fiyatlar da uygun.

– Sabahları çok soğuk oluyor. İçtimalar akşamları yatakbaşında alınıyor ama dışarda alan arıza asteğmenler de var. Ve bu içtimalarda en az yarım saat ve 1 saate kadar varan beklemeler oluyor.

– Sabah kalk 5, sonra traş ve giyinme derken 6.30 gibi içtima ve kahvaltıya alıyorlar. 8’de bir içtima daha var, yüzbaşı alıyor. Daha sonra eğitim başlıyor ve 11.30 da tekrar yemeğe alıyorlar. orada bir içtima daha var. yemekten sonra 1 buçuk saatlik bi boşluk var. 2 de bir içtima daha var. Yine eğitim ve 4.30 da tekrar yemek yemeye. tabii öncesinde içtima 🙂 yemekten sonra koğuşlara dağılıyorsunuz ve serbestsiniz. 8 gibi yatak başında ya da dışarda kamuflajlı veya sivil olarak bir içtima daha. Daha sonrasında da uyuyorsunuz zaten.

Koridorda Sigara Yasak !

– Tuvaletlerde, koridorlarda kesinlikle sigara içmek yasak. içenler görürseniz uyarın. Akşamın o saatine botunuza kadar giyip dışarda 1 saat bekletirler içtimayı öyle alırlar.

– Tuvaletler çok pis onu söyleyeyim. Kapısı kırık olan, sifonu kırık olan, sifonu çalışmayan görürseniz şaşırmayın.

– Yüklü nakit götürmeyin. halkbank atm’si var. Çayı bile kredi kartı veya banka kartıyla alıyorsunuz. Sadece mehmetçik sigortası için 30 tlye ihtiyacınız olacak. Yaptırmak zorunlu.

– Biz 5. takım olarak başımızda faruk asteğmen vardı. Çok iyiydi bize hiç sıkıntı yaratmadı. diğer takımlarda adını hatırlamadığım birkaç asteğmen ego tatmini yapıyorlardı açıkçası. Ahmet asteğmen, Bahri asteğmen, Hanifi asteğmen çok kafa insanlardı. Diğerlerini tanıyamadım, belki onlar da iyidir 🙂

– Atış talimi günü 10’ar kişilik poligonlarda 25 metreden bir a4 kağıdındaki siyah noktaya 3 atış atış yapacaksınız. mesafe kısa demeyin, öyle değil 🙂 g3 sesi tedirgin edebilir, rahat olun.

Sekme olayından korkmayın

– Silahı sıkı tutun, omzunuza iyi oturtun. Sekme olayından korkmayın. 240 kişiden 1’i sadece yanağını ufacık çizdi o kadar.

– Karavana atarım diye de korkmayın. yüzbaşı kağıtlarınıza bakacak. iyi olanlara aferin vs, karavana atanlara ise “evladım size mermi vermediler mi?” ya da “tsk’nın gururları, 1 kağıdı bile israf etmek istememişler” diyerek yüzünüze gülecek. Kızmıyor yani.

– Telefon sokmaya uğraşmayın, gerek yok akıllı telefona bence. çünkü net bir kural ve kesinlikle tutanak yersiniz ve askerliğiz uzar.

– İlaç götürseniz de kapıdan sizden alınacak ve her gün ihtiyacınız kadar verilecek.

– Revirden çok bir şey beklemeyin. Giderseniz yarım gününüz beklemekle heba olur. Doğru düzgün dinlenmiyorsunuz bile. Umarım hastalanmazsınız da işiniz düşmez.

 

Uzun dönemlerden yana sıkıntı yok

– Uzun dönemlerden yana sıkıntı yok. Gayet iyi çocuklar, oturup sohbet ediyorduk. En ufak laf sokma vs. olmadı. ama siz yine de çok içli dışlı olmayın.

– Belinde silah olan herkese selam vereceksiniz. Onun dışında sizden selam bekleyen olursa vermeyin, sizle dalga geçiyordur çünkü. Bunu önemsiyorlar, çok kez uyarıldık.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, kafanıza takılanlar olursa burada belirtmediklerimden, mesaj atabilirsiniz.

tekrar hayırlı teskereler dilerim.

 

Kaynak :eksisozluk->1213 adlı kullanıcı

Not: Burada yazılanlar yazarı ve kaynak alınan web sitesini ilgilendirmektedir. Bedelliyap.com ile herhangi bir ilişiği bulunmamaktadır.


Like it? Share with your friends!

8
1 share, 8 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir