Tek Tip Askerlik Sistemi Netleşiyor

Bedelli askerlik ve uzun dönem askerlik tartışmalarını sona erdirecek yeni askerlik veya tek tip askerlik sistemi ile ilgili detaylar netleşiyor.


0
yeni askerlik sistemi

Bedelli askerlik ve uzun dönem askerlik tartışmalarını sona erdirecek yeni askerlik veya tek tip askerlik sistemi ile ilgili detaylar netleşiyor. Milli Savunma Bakanlığı, çalışmalarında sona yaklaştı. Peki, yeni askerlikle ilgili son açıklamalar ne içeriyor? Tek tip askerlin ne zaman başlayacak? İşte cevapları…

Yeni Askerlikte Sona Gelindi

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), bir süredir “tek tip askerlik” olarak bilinen yeni askerlik sistemi üzerinde çalışıyor. Çalışmalar tamamlandığında uzun dönem askerlik süresi azalacak. Bedelli askerlik tartışmaları da sona erecek. Yeni askerlik sistemi çalışmaları devam ederken, askerlik yaşı gelen veya yaklaşan gençler de merakla sistemin açıklanmasını bekliyor. Uzun dönem askerlik süresinin azalacak olması da heyecanı artırıyor. İşte detaylar…

Tek Tip Askerlik Sistemi İle İlgili Son Açıklama

Tek tip askerlik sistemi çalışmalarında sonra gelindi. Sistemle ilgili son düzenlemelerin yapıldığı; yakın bir zamanda Cumhurbaşkanlığına sunulacağı belirtiliyor. Yeni sistemle ilgili son açıklamayı Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar yaptı. Akar; ülke, millet ve gençler için hayırlı bir sonuç belirleneceğini söyledi. Son açıklamada en çok merak edilen “tek tip askerlik sistemi ne zaman açıklanacak” sorusunun cevabıyla ilgili de ipuçları var!

Yeni Askerlik Ne İçeriyor?

Yeni açıklamaya göre, yeni askerlik sistemi ile ilgili bütün tavsiye, öneri ve ihtimaller değerlendiriliyor. Her kesimin öngörebileceği bir sistem üzerinde çalışılıyor. Yeni sistemde ülkenin ve milletin güvenliği, askerlik yükümlülüğünün yerine getirilmesi şartları ve askerlik yapacak olanların mesleki ve eğitim ihtiyaçları da dikkate alınıyor. Sistem bunların hepsini en optimal şekilde düzenleyecek. Sistem bir takım ihtimaller, imkanlar ve hareket tarzları içeriyor. Bu çalışmalar bitince yeni askerlik sistemi onay için Cumhurbaşkanlığına sunulacak.

Yeni Askerlik Ne Zaman Başlayacak?

Yeni askerlik sistemi üzerindeki çalışmaların onay için Cumhurbaşkanlığına sunulmasının ardından belli bir onay süreci işletilecek. Yetkililer, çok geniş boyutlu bir çalışma yürütüldüğünü belirtiyor. Bu sebeple net bir tarih verilmiyor. Son açıklamaya göre yeni askerlik sistemi “yakın bir zamanda” açıklanacak!

Tek Tip’te Meslek Hassasiyeti Olacak

Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, yeni sistemde ‘meslek hassasiyetinin’ gözetildiğini vurguluyor. Yani yeni sistem, gençlerin askerlikten dolayı mesleklerine zarar gelmesini engelleyecek. Çalışmalar tamamlandığında temel askerlik süresi her yükümlü için eşit olacak. Bu sürenin de 9 ay olacağı iddia ediliyor!


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir