Manisa 1.Komando Eğitim ve Tugay Komutanlığında Bedelli Askerlik Tecrübeleri – 8


1
1 point
bedelli askerlik manisa
bedelli askerlik manisa

Manisa 1.Komando Eğitim ve Tugay Komutanlığında 21 günlük bedelli askerlik görevimi tamamladım. Birliğe öğleden sonra saat iki gibi teslim oldum. Kayıt işlemleri yaklaşık 2 saat kadar sürdü.


Manisa’da bedelli askerlik şu şekilde başlıyor; öncelikle birliğe gittiğinizde sizi kapıda karşılıyorlar. Ardından kayıt işlemleri için içeri alıyorlar. Kayıt işlemleri biraz sürüyor. Çantalarımız arandı, akıllı telefonlar ile gittiğinizde bu telefonlar emanet bölümüne alınıyor.

Kamerasız Telefon İçeri Girebiliyor


Kamerasız ve tuşlu bir telefon kullanacaksan içeri girebiliyor fakat Manisa’da bedelli askerlik yapacaklar dikkat etsin bundan da askercell gerekliliği varmış bu nedenle benim telefonum bir süre dışarıda kaldı. İlaçları içeri sokarken de sürekli almanız gerektiğine dair revirden onay almanız gerekiyor.

İlaçlar revirde tutuluyor ve kullanma periyodunuza göre sizi çağırıp ilaç almanızı sağlıyorlar. Genel tavır bir bedelli askerin gördüğü tavır ile hemen hemen ayrı. Bu durumun başka komutanlıklarda farklı olacağını düşünmüyorum.

Belge işlemleri tamamlandıktan sonra er gazinosuna götürüldük askerlik gereği sanırım bir süre burada bekletildik. Ardından bizi aşı olmak üzere revire götürdüler. Revirde iki tane aşı olduk ve bir adet hap verildi bu hapta bir çeşit koruyucu olarak kullanılıyor sanırım. Manisa’da bedelli askerlik yapacaklar ilaç ve hap konusunda bir sorun olmuyor kısacası.

Sağlık işlemleri de tamamlandıktan sonra tekrar er gazinosunda bir sürü belge doldurmamız gerekti. Orada bizim gibi asker arkadaşlar belgeleri doldurmamızda yardımcı oldular. Doldurduğumuz belgeleri yetkili komutana imzalatmanız gerekiyor.

Havlu Götürmelisiniz

Ardından belge işlemleri de tamamlandıktan sonra bizi haklarımız olan malzemeleri almamız için bir yere götürdüler. Burada bize bot, çorap, don, fanila, havlu (yüz havlusu), künye, künye için zincir, palaska, er kıyafeti verdiler. Yanlış hatırlamıyorsam kokart ve kulak tıkacı da veriyorlar.

Manisa’da bedelli askerlikte bize verdikleri havlu ancak yüz havlusu olarak kullanılabilir bu nedenle gidecek arkadaşlar yanlarında bir havlu götürmenizi tavsiye ediyorum.

Kıyafetleri ve malzemeleri teslim aldıktan sonra bir asker size nasıl giyineceğinizi gösteriyor. Botunuzu nasıl giyeceğinizden palaskanın kullanıma her şey detaylı olarak hiç bir şey bilmiyormuşçanıza öğretiyorlar.

Bedelli Asker olduğunuz için diğer askerler tarafından biraz hor görülüyor. Bunu ben normal olarak karşıladım. Çünkü askerlik uzun süre orada kalınca ve siz 21 gün sonra geri dönecek olduğunuz için size biraz kızgın olabiliyorlar.

Facebook Yorumları

Yorumlar


Like it? Share with your friends!

1
1 point

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir