Manisa 1. Komando Eğitim- Bedelli Askerlik Tecrübeleri -3


-1
-1 points
bedelli askerlik tavsiyeleri
bedelli askerlik tavsiyeleri

Manisa 1. Komando- Bedelli Askerlik Tecrübeleri – Bedelli askerlik Tavsiyeleri

Siz Erkek misiniz ? İnşallah Kocam Sizi Süründürür

ilk gün 11 kişilik arkadaş grubu ile yola çıktığımız otobüste bir bayan ile tartışma yaşandı. bize söylediği şey; “siz erkek misiniz? vatan hainisiniz! kocam gittiğiniz yerde asker, inşallah ona denk gelirsiniz de sizi süründürür”.  tabi ki soğukkanlılığımızı koruyup ses çıkarmadık ortam kızışmasın ve diğer yolculara rahatsızlık vermeyelim diye, yutkunarak manisa otogar da indik.

13:30 gibi teslim olduk. bizleri sırası ile bir çadıra aldılar girişte. içeride 6-8 kadar masa var idi. masa üzerine valizleri koydurtup tek tek kontrol ediyorlar. masa başındaki görevli askere göre durum değişiyor. kimisi tüm çantayı boşalttırırken, kimisi sadece göz ucuyla bakıp hiç dokunmadan bile içinde neler var diye sorup geç diyor. yani şanslı olan biri akıllı telefon veya herhangi başka bir şeyi sokabilirdi içeri.

2 Saat Süren Evrak Doldurma İşi Oldu , Kalem Alın Yanınıza Hayat Kurtarır !

bedelli askerlik tecrübeleri

yaklaşık 2 saat kadar süren bir forum evrak doldurma süreci başladı. kesinlikle yanınıza siyah ve mavi olmak üzere 2 kalem alınız. yeri geliyor ille de siyah renkli kalem ile doldurulacak deniyor forum, yeri geliyor ille de mavi renk ile doldurulacak denmekte. kalemi olmayanların işi aksıyor, sıra da geriye düşüyorlar kalem beklerken. işinizi bir an önce seri şekilde halletmek istiyorsanız kalem alın yanınıza, hayat kurtarır.

evrak işleri bittikten sonra aşı ve formalite icabı sahte muayene sırasına giriyorsunuz. en uzun süren sıra bu oldu biz de, zira yaklaşık 5000 kişi vardı. saatlerce bekledik. sıranız geldiğinde belden yukarı üstünüzde ne var ise çıkarıyor ve o şekilde tekrar sıraya giriyorsunuz. bu sefer kolunuza 1 adet tetanoz aşısı vurup geçiyorlar hızlıca. sonrasında masa başındaki hekime gidip görünüyorsunuz, yapmacıktan gözüyle sizi süzüyor ve bir sorununuz olup olmadığını soruyor “yok” diyorsunuz, kaşe vurup yolluyor sizi.

30-40 kişi biriktikçe grup halinde sizi alarak birliğin içine doğru götürüyorlar koyun sürüsü gibi, aşı olduğunuz kolunuz ile yük taşımayın, aksi halde ertesi günü olması gerekenden daha fazla şişme ve ateşlenme yapabiliyor o bölge de.
sıra geliyor askercell olayına, amcanın teki var turkcell’den gelen, size askercell aldırtmak için neredeyse kafanıza silah dayayacak. ortalıkta durmadan bağırıyor çağırıyor sövüyor insanlara. 90 lira da öyle gidiyor (ben ne telefon ne de hat götürmedim yanımda, o yüzden o kısmı es geçtim).

grubunuzun askercell sırası bittikten sonra sizi zorunlu sigorta bölümüne aktarıyorlar, asabi bir kadından çocuk muamelesi görüp(çünkü insanları dizine yatırıp popolarını tokatlamadığı kaldıydı bir) zorla forum dolduruyor ve 30 tl (nakit) veriyorsunuz. size herhangi bir şey olduğunda 30.000 tl kadar tazminat alma hakkı tanınıyor. ama maddeleri okuduğunuzda gülüyorsunuz…

mesela diyor ki; nükleer bir saldırı sonucu hayat kaybı olursa bu sigorta geçersizdir, düşman tarafından vurulursan geçersizdir, bilmem ne olursa geçersizdir, ayağın kayıp düşsen geçersizdir vs.vs.vs. yani geriye zaten pek bir şey kalmıyor sigortadan yararlanabileceğin bir sebep 🙂 komedi gibiydi. resmen sizden boş yere 30 tl hortumluyorlar.

Burası çok önemli!

ardından uzun bir sıra yaptırıyorlar, burası çok önemli!
eğer arkadaşınız veya grubunuz var ise kesinlikle arka arkaya geçin o sıra da. çünkü bir bölük dolana kadar sıradan herkesi aynı gruba yazıyorlar. böylelikle arkadaşınız veya grubunuz ile aynı koğuşa düşme olasılığınız neredeyse garanti oluyor. biz 9 kişi aynı koğuşa ve aynı mangaya düştük. dağılmayın birlikte kalın bu süreci atlatana kadar.

Botunuzu Üşenmeden Deneyin !

Askeriyenin Verdiği Malzemeler 2018

bedelli askerlilk tavsiyeleri

bir sonraki aşama ise, sizi depoya götürüp askeri malzemeleri vermek.
1 adet kep
1 adet gömlek
1 adet pantolon
1 çift bot
1 adet palaska
1 adet yüz havlusu
2 adet atlet
2 adet don
2 adet çorap
teslim alıyorsunuz.
size 5 dakika süre tanıyorlar, bu süre içerisinde botunuzu, pantolonunuzu deniyorsunuz açık meydan da, eğer değiştirmek istiyorsanız değiştirebiliyorsunuz o an.  Sonrasında ise malesef geri dönüşü yok, askerlik bitene kadar elinizdeki ile idare etmek zorundasınız.  O nedenle botunuzu kesinlikle üşenmeden deneyin.

Sağlam Dolap Kapın !

bedelli askerlik tavsiyeleri

malzeme işlemlerinden sonra hangi gruptaysanız ona göre sıraya geçirilip, harry potter’daki gibi sizi koğuşlarınıza götürüyorlar.  İlk yapacağınız iş dolap kapmak olsun.  Herkese 1 adet dolap düşüyor, ama dolapların yarısı bozuk.  Uyanık olup sağlam dolap kapın kendinize.   (bu arada saat 20:00 civarlarıydı)
koğuşa girdikten sonra yarım saatiniz var yerleşmek, üzerinizi değişmek ve yatak nevresimlerinizi geçirmek için, 20:30’da yatış deniyor.

teslim olduğunuz gün bu şekilde bitiyor.

 

Kalk saati 5:00, ama siz 4:30’da kalkın

kalk saati 5:00, ama siz 4:30’da kalkın. Lavobolar boşken rahat rahat traşınızı olun, wc’ler kirlenmeden rahat rahat *** işinizi görün. (zaten sonrasında 3-4 gün ****, herkes kabız olacak)

 

Çarşaf Gergin Olacak, Aksi Halde …

bedelliyap bedelli askerlik tecrübeleri

Daha öncesinde yurtta kalanlar rahat edecektir, yorganları katlama şekli olsun, yatak düzeltme olsun. Çarşaf gergin olacak, aksi halde tutanak tutmakla tehdit ediyorlar, birkaç kişinin ismini almışlardı.
İlk gün kamuflaj giymekte uzun vaktinizi alacak, çünkü alışık değilsiniz ve şaşkın ördek gibi ortalıkta geziniyorsunuz kalabalığın içinde.  Ortamda bir düzensizlik, bir şaşkınlık ve ne yapacağını bilmemezlik dolaşıyor.

Koğuşun önünde sıra yapıyorsunuz, sayınızı alıp yemekhaneye götürüyorlar.
kahvaltılarda aç kalacaksınız, şimdiden uyarayım, olay beğenmemek değil, konu yetersiz malzeme.  Günlük besininizi alamıyorsunuz, yetersiz geliyor ve kahvaltıdan 1-2 saat sonra midenizden sesler çıkmaya başlıyor açlıktan. bu arada büyük olasılıkla çaylar şaplı, çünkü askerlik boyunca **** varlığını bile unutuyorsunuz. Psikolojik diyenler vardı, ama 5000 kişinin hepsinde mi aynı derece de psikolojik etki olur?

yemek sonrası mıntıka var. İzmarit, yaprak toplayıp orayı burayı süpürüyorsunuz.  Şansınıza göre wc’de temizliyorsunuz. Yarım saatlik mıntıka sonrası iştima için herkes kendi bölüğüne ait olan amfilere gidiyor. Sonrası ise tamamen şans.  Başınıza hangi karakterde nasıl kişilikte bir asteğmen geldiğine bağlı. Mesela bölükte biz 4 gruptuk.
3 bölük yattı, biz ilk gün küçülme ve mermiden kaçma eğitimi gördük.  yere atlayıp dikenler içinde süründük. diğer 3 grup uzaktan durdular oturarak bizi izlediler… gün sonunda dirseklerimiz, avuç içlerimiz, dizlerimiz kan içindeydi. kimilerinin de pantolonları yırtıldı.  sonrasında ismimiz “sürüngenler” olarak kaldı.
mesela biri bizim grubu ararken, sürüngen grup mu burası diye sorup arıyordu…

Atış Yaptıktan Sonra…

daha fazla detaya girmeyeceğim eğitim konusunda, ama şunu söyliyim; son 1 hafta çok rahat geçiyor herkesin.  hatta şöyle desem de olur, atış yaptıktan sonra askerlik bitti olarak varsayabilirsiniz. geriye sadece tören hazırlıkları kalıyor, sürekli yürüyüş var ve bol bol dinlenme vakti.

Kayseri 1. Komando Tugayı Bedelli Askerlik Tecrübeleri -2

Kaynak

***Sansürlenmiş alanlardır.

Yazılanların sorumluluğu tamamen kaynakta bulunan yazara aittir.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar


Like it? Share with your friends!

-1
-1 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir