Kayseri 1. Komando Tugayı Bedelli Askerlik Tecrübeleri -2


5
1 share, 5 points
bedelli askerlik tavsiyeleri
bedelli askerlik kayseri

Bedelli Askerlik Tecrübeleri Yazı dizisi kapsamında Kayseri 1. Komando Tugayı ile devam ediyoruz. Geçmiş olsun diyor, iyi okumalar diliyoruz.

 

Hergün Yatmadan Not Tuttum

19 gün askerlik yaptım. her gün yatmadan önce not tuttum. not tutmak önemliydi benim için. günlerim karışmıyordu. günlerimin karışmasından ziyade, sivil hattım alındığı için delirmemek için bi şeyler karalamak yardımcı oluyordu. 10. günde sivil hattımı alabildim.

Öncelikle bi sonraki celplerde kayseri 1. komando tugayına çıkacak olan arkadaşlara şimdiden geçmiş olsun diyorum. İlk gün, sağanak yağmurda, otopark gibi açık bi yerde soyunup kamuflajlarımızı giydik. öğlen 12’de teslim oldum ve akşam 10’a kadar koşuşturmaca bitmedi.

İkinci Gün Eğitimler Başladı

Katılışımızın ikinci günü eğitimler başladı. kol komutanı bizi dizip açık açık şunu söyledi; “beyler birbirimizi kandırmaya gerek yok. türkiyenin en pis yerine düştünüz. burada acemilik 60 gün. 21 güne ne kadar sığdırabilirsek o kadar yorulacaksınız. Kimin ahını aldınız bilmiyorum ama yapacak bi şey yok

Ne kadar kötü olabilir diyorsun mesela. Sabah 5’te kalkıyorsun. 6ya kadar tıraş soğuk suda duş. 8 içtima. 8’den sonra eğitim alanı. Eğitim alanında ilk işiniz komutla dikenli otların üstünde 15 şınav çekiyorsunuz. Her şınav çekişinde komando diye bağıracaksınız. Sağa dön sola dön gibi acemiliğinizi attıktan sonra işin rengi değişiyor. İskenderunda kalk saati 7 iken bizde 5 idi. Onlar sürünmemişken, biz süründük. onlara silah zimmet verilmemişken bize verildi. Biz silahlı sürünme de yaptık. 3 gün vücudumdan diken ayıkladığımı biliyorum.

İlk bi hafta bizim bölükten revire giden sayısı 50’yi geçmişti

İlk bi hafta bizim bölükten revire giden sayısı 50’yi geçmişti. bi noktadan sonra ekstrem bi durum olmadığı sürece revire çıkamadık. Yemekler kötüydü. Çok kötüydü. Tabldotlarda dünden kalma yemek artığı vardı.

Komutanlar inanılmaz iyi insanlar. Birkaç tanesi dışında. eğitim alanında hepsi canavardı. marş söylemeyeni koş sürün emri vereni vardı ama eğitim dışında yemekhanede ekmekliğin başında durup ekmek dağıtırdı.

Biz Bedelliyiz ceza almayız demeyin !!

Biz bedelliyiz ceza almayız demeyin. Ben dahil ceza alan çok vardı. İlk üç gün yürüyemediğimi biliyorum. adım atmakta zorlandım. Herkes öyleydi. İlk haftadan sonra botlara alışıyorsunuz. Yürümek zor gelmiyor.

Komutanlarınıza saygılı olun

Hesapladık günde 18 kilometre yürümüşüz toplamda. Bunun içerisinde 5 kiloluk g3 tüfeğini taşıyarak yürümek de var. Komutanlarınıza saygılı olun, onlar da size olabildiğince saygılı oluyorlar.

Kesinlikle ilk 3 gün kantin yüzü görmüyorsunuz. o yüzden tavsiyem 3 günlük su ihtiyacınızı alın bavulunuza. Tuvalet kağıdınızı alın. Tuvalet demişken, duşa sıçan vardı lan! hayvan herif.

Askerlikte Rütbeler

Dürüst olun

Ve unutmayın kayseri çıkarsa, orada gördüğünüz komutanların neredeyse hepsi doğuda, afrin harekatında, zeytindalı harekatında, türkiye’nin doğusunda pkk ve ypg ile sıcak çatışmaya girip mermi yemiş insanlar. bize eğitim dışında dertleşirken anlattıkları şeyler kan dondurucu şeyler. o adamları kandıramazsınız. kurşun yemiş insanlar. kandırmayın, dürüst olun. dürüst olun ki iki taraf için de güzel geçsin askerlik.

Bunun dışında uzun dönemlilerle olduğunca iyi arkadaşlıklar kurun. bizi ilk gün detaylı aramadan geçirdiler. İlaç kabul etmediler. Uzun dönemliler çarşı izinlerinde size ilaç alabilirler.

Sabırlı olun

19 günün 19 günü de koğuş da hasta olmayan yoktu. ben ateşliydim, yüzbaşı yemin töreni provasına girmemi emretti. durumumu da biliyordu. Rica ettim. Sert bi şekilde hayır dedi. yapacak bi şey yoktu. Daha beter oldum. Herkes gergin herkes en ufak şeyden triggerlanabiliyor. O yüzden sabırlı olun, kendinizi tutun. askerliğiniz 25 gün olmasın. Ben çok tuttum. Tutuluyor. Ama kavga eden de çok fazlaydı.

Asker olduğunuzu hatırlayın

Tuvalet dahil her yer biraz pisti. Bunun dışında kantin bedellileri görünce fiyatları zamlıyorlar. O duruma yapacak bi şey yok. Tekmil vermeyi iyi öğrenin. Ben bedelliyim nolcak demeyin. Önümde çocuk yüzbaşıya yanlış eliyle selam verdi diye ağaca tekmil verdi yarım saat. Size biraz daha tolerans gösteriliyor diye bokunu çıkarmayın. asker olduğunuzu hatırlayın.

Sıkı giyinin hava sabahları -1 derece olabiliyor.

Kesinlikle ayak tabanlığı alın

Kesinlikle ayak tabanlığı alın. Orası diğer tugaylara göre daha zorluydu. en nihayetinde sınır ötesi ve yurtiçine tim yollayan bikaç tugaydan biri. onlardan eğitim alıyorsunuz. huylu huyundan vazgeçmiyor. ilk 3 gün nasıl geçecek diyorsunuz ama geçiyor. Merak etmeyin. Sabırlı olun sadece.

Komutanlarınız müthiş insanlar olacak

Unutmayın orası komando tugayı. Öteki tugay ve birliklerden çok farklı. Mavi bereyi tanıyacaksınız. O açıdan şanslınız. Komutanlarınız müthiş insanlar olacak. Tecrübeleri size çok şey öğretecek. Tecrübeleri size türkiyenin daha önceden hiç görmediğiniz bi yüzünü gösterecek. Ama 21 günün sonunda perte çıkacaksınız.

olsun. tadını çıkarın. 🙂

 

 

 

Kaynak

 

Facebook Yorumları

Yorumlar


Like it? Share with your friends!

5
1 share, 5 points

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir