Celp Yeri Açıklandıktan Sonra Yapmanız Gereken 5 Şey


0
7 shares
bedelli askerlik ihtiyaç paketi
bedelli askerlik ihtiyaç paketi

Celp Yeri Açıklandıktan Sonra..

Askerlik görevini yapmak üzere zamanında şubeye gittiniz gerekli işlemleri yaptınız ve artık e-devlet’ten askerlik yerinizin belli olacağı günü beklemeye koyuldunuz. Ve o gün geldi celp yeri açıklandı peki bundan sonra ne yapacaksınız. Ve bundan sonra yapacaklarınız artık tamamen askerlik adımlarını başlatmak üzere olan adımlardır. işte celp yeri açıklandıktan sonra yapmanız gerekenler.

1- Sevk Belgesi(Sülüs Kağıdı)

Yeriniz belli olduktan sonraki hafta içinde ya askerlik şubenizden ya da e-devlet üzerinden sülüs kağıdınızın çıktısını almalısınız.  E-devlet üzerinden internetten çıktı alma işlemi 1 sefere mahsus yapılıyor bu durumda yazıcı olan bir bilgisayarda alınız veya çıktıyı bir usb ye kaydedebileceğiniz şekilde atmayı unutmayınız. Sülüs kağıdı sizin sevk belgenizdir bunu almazsanız acemi eğitim birliğine teslim olamazsınız sülüs kağıdınız da birliğinize ne zaman teslim olmanız gerektiği saatine kadar belirtilir. Bedelli Askerlik sisteminde şuanda sıkıntı olabiliceğinden belge alma işlemini insanları daha az girdiği saatler olan gece saatleri ya da sabahın erken saatlerinde almanız yararırınıza olacaktır.

2- PTT Kartı Yol Parası ve İaşe Bedeli

 

Devlet eğitim birliğine gitmeniz üzere yol parası ve i

 

aşe(yemek) parası vermektedir. Bu paralar 2015 den beri uygulanan yeni sistem ile adreslerinize gönderilen Ptt kartlarınıza yatmaktadır. Ptt kartınızın adresinize ulaşmadığı durumlarda ptt ye gidip kendiniz alabiliyorsunuz. Ptt kartlarınızı aldıysanız bu kartlara, eğitim birliğine teslim olmak üzere gideceğiniz yol ve yemek parasının yattığını kontrol etmelisiniz. Eğer ki gideceğiniz birlik ikametgah adresinden uzaktaysa ek olarak yol izniniz bulunmaktadır.

Eğer ptt kartınız hiç gelmemiş ve basılmamış ise yol ve yemek parasını, ptt şubesine gidip alabilirsiniz. Ptt şubesinden de alamadıysanız son aşamada askerlik şubesinden alabilirsiniz.

3- Çalışanlar İçin Tazminat ve Çıkış

 

Sülüs kağıdı çıktınız aldıktan sonra işyerinize çıkışınızı verebilirsiniz ve kıdem tazminatınızı artık alabilirsiniz. Normal olarak askerlik görevini yapacak olan adaylar bulundukları şirketten ayrılarak bu işlemleri gerçekleştirebilirler. Kıdem tazminatı, askere gidecek olan adayların şirketlerinden istifa ederken çalıştıkları sene miktarınca maaşı tazminat olarak almasıdır. Fakat Bedelli Askerlik yapacak olan adaylar için Milli Güvenlik Bakanlığından açıklanan bildiriye göre adaylar şirket içerisinde ücretsiz izinli sayılacaktır. Bu sebeple çalışan adaylar çalıştıkları şirkete ait insan kaynakları birimi ile görüşmeli. Ve bu görüşme sonucunda ücretsiz izin alabilmektedirler.

4-Alınması Gereken Malzeme Listesi – (Askercell, Pttcell)

Birliğine teslim olmadan önce askeri malzeme alışverişi yapmalısınız ve ihtiyaç duyacağınız malzemeleri temin etmelisiniz.  Askeriye size askerlikte ihtiyacınız olacak malzemeleri tazmin edecek fakat oradaki hayatınızı kolaylaştıracak birkaç ufak malzeme sizlere daha konforlu bir askerlik hayatı yaşatacağını da göz ardı etmemelisiniz. Bu ihtiyaç malzemeleri için buradaki yazımızdan erişebilirisiniz.

Facebook Yorumları

Yorumlar


Like it? Share with your friends!

0
7 shares

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir