Burdur 58. Piyade Alayı-Bedelli Askerlik Tecrübeleri-7


6
2 shares, 6 points
bedelli askerlik burdur 58. piyade bilgileri
bedelli askerlik burdur 58. piyade bilgileri

Burdur 58. Piyade Alayı Hakkında Bedelli Askerlik Tecrübeleri, Bedelli Askerlik Tavsiyeleri

Herkesin merak ettiği bir husus olan Bedelli Askerlik Tecrübeleri serimizden devam ediyoruz. Bedelli Askerlik konusunda adaylar gitmeden önce gidecekleri Birlikte daha önce askerlik yapmış askerlerden bilgi alıyor. Burdur 58. Piyade Alayında askerlik yapacaklar için bu bilgileri derledik. Bunun neticesinde gittikleri yerden her durum ve şartta haberdar kalıyor ve bununla birlikte askerlik görevinden beklentilerini ve bekleyeceklerini öğrenmiş oluyor. Bedelliyap.com olarak sizlere tüm bu içeriği bir başlık altında toplamak için çabalıyoruz. Bu konuda bizlere merak ettiğiniz Birlik Hakkında Bedelli Askerlik Soru Cevap Sohbet Kanalından sorabilir Celp Tarihiniz ve Yeriniz ile alakalı ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz.
Öncelikle giriş işlemlerinizi kolaylaştırmak ve girdiğinizde kamuflajsız kalmamanız için birkaç önerim olacak;

1 Gün Önce Teslim Olun

Son katılım tarihinizden 1 gün önce teslim olun. 1 gün fazla kalmak salakça bir hareket değil, tamamen lehinize sonuçlanır.

Yüzbaşı Teşekkür Etti

Benim 6-8 ekim arası katılımım vardı. İstanbul’dan ısparta’ya uçakla(ısparta burdur servisleri var günde tek sefer ve 14 tl) 6 ekim tarihinde beraber teslim olacağım birkaç arkadaşımla ucuz bir otelde konaklayıp burdur’u keşfettik. 7 ekim sabahı sakal tıraşımızı olduk ve eksiklerimizi tamamladıktan sonra birliğe giriş yaptık. Giriş kayıt işlemleriniz yaptıktan sonra koğuşlarınıza götürülüyorsunuz. Dolaplar geniş değil tabii, 1 eşofman, 1 spor ayakkabı(renk farketmez) ve üst giysi alsanız yeter. Yüzbaşı alay içtimasında 1 gün erken gelenlere teşekkür dahi etti. Son gün, son dakikaya bırakmayın.

Doğum Tarihiniz 1992 den Sonra İse 1 Adet..

Ertesi gün aşı işlemleriniz yapılıyor. Doğum tarihiniz 1992(dahil) yılından sonra ise 1 adet tetanoz aşısı yapılıyor. 1991 ve daha öncesinde tetanoz ve kızamık aşısı yapılıyor. İğne fobisi olanlar varsa merak etmeyin Hiç acımıyor. sonrasında 1 hafta ağrı yapabiliyor.

Haftada 2 gün duş alma hakkınız var. Sabah 5-7 arası ihtiyaç banyosu da aktif ama su tam sıcak olmuyormuş diye girmedim hiç. Öyle rezil edecek su kesintisi yaşamadık, kısa kısa gidip geldi ama bizden sonraki celpte su sorunu yaşanmış olabilir.
Yemekler de ne iyi ne kötü. Bazen yemek tekrarı oluyor ama karın doyuruyor. Benim koğuşum 48 kişilikti, başka bölük/koğuştakiler 12/24 kişi kalıyorlar.

Horlayanlar Var Ama..

Horlayanlar muhakkak oluyor ama yorgunluktan hemen uyuyabiliyorsunuz öyle tilki uykunuz yoksa.  Komutanlar ve diğer rütbelerden yaklaşım genel olarak iyi, biz toplam 1,5 hafta eğitim aldık. geri kalanında boş geçti diyebilirim. Asteğmenler eğitim verecekler onlar da çok iyiler, sizin 21 gün temel eğitim alıp gideceğinizin bilincinde olup show yapmıyor kimse. Tabii Engin Komutan‘a selamlar. Kral adam. Nihayetinde zpt1 bölüğüne düşersen en güzel ve en düzenli tuvaleti kullanırsın ki bu çok önemli. (duşlardan biri de bu bölüğün binasında) Duşlar perdeli kabin. Sağlı sollu iki kol, toplamda 4 sıra yaklaşık 60 adet kabin olması lazım kafa hesabı yanlış da olabilir.

Hava Kuru Krem Götürün

Biz girerken bir tek xrayden geçtik. Çantalarımız aranmadı, dolaplarımız da keza öyle. İlaç ve akıllı telefon konusunda çok hassaslar. Reçetesiz hiçbir ilacı sokamazsınız. Defalarca soruyorlar ve yakalatırsan tutanak işlemi uygulanır askerliğin uzar. Ama her türlü krem(kas gevşetici öneririm), burun ve boğaz spreyi, lens solüsyonu(kullanıyorsan) serbest. Bu üçünü kesinlikle yanında götür lazım olacak. Havası kuru, nemlendirici kreme ihtiyacın olacak.

Ortalıkta Konuşmayın Yeter

Telefon olayında da sivil hattımı tuşlu telefona sokup girdim, onlar serbest askercell almanıza gerek yok. Komutanlar da biliyor zaten sivil hattınızı. Ama gündüz ortalıkta konuşmayın yeter.

3 gün istirahat verirse 1 gün askerliğiniz uzar

Herkes 2. haftadan hasta olacak. Soğuk alıp üşütmeseniz de illaki bulaşacaktır. Kullanmış olduğun reçetesiz bir ilaç alman gerekiyorsa gittiğinizde revirden talep edersiniz ama hasta olup gittiğinizde 3 gün istirahat verirse 1 gün askerliğiniz uzar. 2 gün izniniz var istirahat olarak. Gizlice sokarsanız, arama yapılmaz diyemem ama bizde ve 3. celpte arama olmadı. tuşlu telefon götürecekseniz, ya telefon ya da bataryası yeni olsun. şarj istasyonları ve gece başında nöbet tutacaksınız sırayla ama her gün de şarja takma. ben samsung tuşlu almıştım giderken, toplam 4 kez şarja taktım. telefon şarj alanları da koğuş kapılarının alanında olup gece ve gündüz nöbet tutuluyor.

Eğitimlere geleceksek, çoğunlukla yanaşık düzen, 1 gün 3 atış yaptık(kulak tıkacı veya pamuk götürün), uygun adım yürüme olarak geçti. Geri kalanında sürekli anlamsızca ayakta bekledik.

Genel Olarak 5.45 Kalk

Genel olarak sabah 05.45 kalk, 06.30 içtima. 07.00 kahvaltı ve ardından mıntıka.Daha sonra eğitim alanında 12.00’ye kadar eğitim ve yemek. 14.00-17.00 arası yine eğitim ve yemek. daha sonra 20.00 gibi yat içtiması alınır. Yat içtimasına eşofman ve spor ayakkabıyla hava şartlarına göre çıkabilirsiniz. Ama kep takmak her zaman açık havada zorunlu.

Cumartesi ve pazar biz eğitim almadık. İlk hafta sonu kamuflajlıydık ama ikinci haftanın sonunda serbest zaman olarak kamuflaj giymedik.  Komutanların inisiyatifine kalmış. Uyuyabilme şansınızın olduğu her an uyuyun.

Kullan-At Yaparsınız

Yanınıza günlük çorap, değiştirme sıklığınıza göre iç çamaşırı alın. Kullan-at yaparsınız. Orada 2 çorap, 2 atlet, 2 don veriyorlar.

20 gün için ne gerek var demeyin, bize başta vermediler belki size hiç vermeyecekler; şampuan, sabun, duş havlusu, tıraş takımı, tıraş kolonyası, bot fırçası, bot boyası(kaliteli olsun süngerleri kopuyor), 1 rulo tuvalet kağıdı, ıslak mendil, pudra ve 2 adet tel askılık işinize yarayacaktır. Zaten ihtiyaç kantininden de bunları temin edebiliyoruz. Son olarak nakit geçmediği için banka kartı kullanacaksınız. Temassız olursa pratik olur. Asker cüzdanına da para vermeyin boynunuza asmayacaksanız, Kartlık götürün. Bot tabanlığı ve kilit götürmenize gerek yok. Tabanlıklar işe yaramıyor.

Yemin Töreni

Yemin töreni sabahı 04.00’te kalkıp kahvaltı ve geniş bir mıntıka yapıp tören alanını hazırladık. 12.00 civarı yemin töreni sona erdi. ayrıca babası/dedesi burdur’da askerlik yapanlar protokolde plaket gibi bir şey aldı, tam hatırlamıyorum.

Kamuflajlarımızı teslim ettikten sonra terhis belgemizi alıp 13.00 gibi nizamiye kapısından ayrıldık.

Burdur 58. Piyade Alayında Askerlik Yapacak Her kardeşimize Hayırlı Tezkereler.

Like it? Share with your friends!

6
2 shares, 6 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir