Bir Bedelli Askerin Gözünden Bedelli Askerlik!

Bedelli askerlik uygulaması tüm hızıyla devam ediyor. Kışlalarda 21 günlük vatani görevini tamamlayan bedelli askerler, deneyimleri ile “müstakbel” bedelli askerlere yol gösteriyor.


-1
-1 points

Bedelli askerlik uygulaması tüm hızıyla devam ediyor. Kışlalarda 21 günlük vatani görevini tamamlayan bedelli askerler, deneyimleri ile “müstakbel” bedelli askerlere yol gösteriyor. Bir bedelli asker kışlada ilk olarak nelerle karşılaşıyor? Hangi eğitimler veriliyor? Nöbet tutuluyor mu? Bu ve buna benzer çok sayıda sorunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz!

İlk Hafta Neler Yapılıyor?

İsmini ve birliğini paylaşmak istemeyen bir bedelli askerden süreci öğrenmek ister misiniz? İşte bir bedelli askerin gözünden bedelli askerlik!

Bedelli askerlikte ilk hafta oryantasyon ve yanaşık düzen eğitimi ile geçiyor. Bu eğitimde selam verme, tekmil, yerinde sayma ve hizaya geçme gibi silahsız temel eğitimler alınıyor. Ayrıca, askeri nezaket ve terbiye kuralları da öğretiliyor.

İkinci Hafta Neler Yapılıyor?

İkinci hafta ise, tüfekli eğitimler yapılıyor. Tüfekle esas duruştan dönüş yapmaya, tüfek taşımadan tüfekleri çatmaya kadar her türlü tüfekli eğitim veriliyor. Ayrıca, tüfeğin sökülüp takılması, bakımı ve nişan alma eğitimi ve tüfekle atış eğitimi de ikinci hafta yapılıyor.

Bedelli askerlik, sadece tüfekli veya tüfeksiz eğitimlerle sınırlı değil. Tek Er Muharebe Eğitimi’nde arazide gizlenme yöntemleri ve yön tayini gibi bilgiler veriliyor. Ayrıca, aile içi ve kadına şiddete karşı da eğitim veriliyor. Burada verilen bilgiler, dikkat çekiyor.

Bedelli süresinde cumartesi günleri spor, pazar günleri de dinlenme günü olarak belirleniyor. Eğitimler bedelli askerler için “unutulmaz bir askerlik anısı” oluyor!

Komutanlar Nasıl Davranıyor?

Bedelli askerlerin “korkulu rüyası” olan eğitimler, aslında korkulacak gibi değil! Komutanlar, bedelli askerlerin durumunu çok iyi biliyor ve ona göre davranıyorlar. Sağlık durumu el vermeyen bedelli askerlere tolerans gösteriliyor. Bu sebeple komutanlara yapamayacağınız hareketler veya sağlık sorunlarınızla ilgili bilgi vermelisiniz. Sağlık raporunuz varsa mutlaka yanınızda bulundurun!

Sigara İçmeyenleri Düşünün!

Bedelli askerlik, sigara içmeyenler için bazen kâbusa dönebiliyor. Bedelliler, yemekhanede, içtimada, eğitimde veya çeşitli sıralarda her zaman iç içe oluyor. Bu sıralarda bazen yoğun olarak sigara içiliyor. Bu durum, sigara içmeyen askerler için büyük sorun teşkil ediyor. Özellikle astım gibi solunum yolları rahatsızlıkları olan askerler zor anlar yaşıyor. Bu sebeple, sigara içen bedelli askerlerin, kimseyi rahatsız etmeyecek yerleri tercih etmesi büyük önem taşıyor.


Like it? Share with your friends!

-1
-1 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir