Bedelli İhtiyaçları neler ? Askere giderken ne alınır?

Bedelli askerlik yapacak adayların çantalarına eklemesi gereken ürünler neler . ? Bedelli ihtiyaçları yazı dizimiz devam ediyor


-1
-1 points
bedelli askerlilk paketi
bedelli askerlilk paketi

Bedelli askerlik için gerekli olan malzemeler nelerdir? Bedelli ihtiyaçları için hazırlanan listeler ne kadar doğru ? 21 günlük askerlik için vatandaşların nelere ihtiyacı olacak? Bedelli askerin çantasında olması gerekenlerin listesi.

Bedelli askerlik yapacak olanlar için çantanızda bulundurmanız gereken pek çok malzeme bulunuyor. İşte bu malzemeler…

TSK’NIN ASKERDE VERDİĞİ ÜRÜNLER

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bünyesine katılan her askere verdiği belirli ürünler var. Uzun dönem askerlik yapanlara verilenlerin aksine bedellilere daha az eşya veriliyor.

Uzun dönem askerlere TSK; askeri kamuflaj, spor ayakkabı ve eşofman takımının yer aldığı spor malzemeleri, banyo şortu, terlik, sınırlı sayıda şampuan, diş macunu ve diş fırçası. Bunlara ek olarak banyo havlusu, baş havlusu, yeşil boxer, kısa ve uzun kollu atlet, çorap, tıraş bıçağı ve tıraş köpüğü veriyor.

21 günlük bedelli askerlere ise sadece askeri kamuflaj ve bot veriliyor. Geri kalanları ise mutlaka sizin getirmeniz gerekiyor. Peki 21 günlük bedelli yapacakların bavuluna alması gereken önemli şeyler neler?

Bedelli İhtiyaçları ve Sebepleri

İç Çamaşırı

  Yıkama ile uğraşamam diyorsanız 21 adet atlet, 21 adet boxer 10 adet çorap götürün. Giyip giyip atarsınız. İç çamaşarıları renklerinin yeşil olmasında fayda var.

Dolap ve bot kilidi

Askerliğin ilk günlerinde karışıklık nedeniyle koğuşlardaki eşyalar ve ayakkabılar kaybolabilir. Bu nedenle botlar ve dolaplar için üretilen küçük kilitlerden mutlaka yanınıza alın.

Cep telefonu

Askerler, eğitim saatleri dışında aileleri ve yakınları ile telefon kullanarak görüşebilir. Cep telefonlarında aranan özellik, kamerasız ve ses kaydı yapamıyor olmasıdır. Kamerası olan ve ses kaydı alan cep telefonları askerlikte kullanılamaz. Tuşlu cep telefonu alabilirsiniz.

Traş için gerekli eşyalar

Her gün traş olacağınız için kaliteli 2-3 adet jilet alırsanız 21 günde size yeter. Traş losyonu ve cilt kremi almayı da unutmayın. Elektrik ile çalışan traş makinası ve kolonya yasaktır.

Banyo Malzemeleri

Şampuan, lif, sabun, kulak temizleme çubuğu almanızda fayda var. Yüz havlusu ve banyo havlusu almayı da unutmayın.

İçlik

 Malum kış ayında olduğumuz için soğuk havada mutlaka yanınıza almanız gereken şeylerin başına geliyor. 4-5 adet termal atlet ve içlik muhakak yanınıza alın.

Saat

Her ne kadar telefonunuz yanınızda olsa da istediğiniz zaman kullanamazsınız. Bu yüzden Nöbet, içtima, kalkış saati kadar pek çok şey için saatinizin olması gereklidir.

Bot Boyası ve Bot Fırçası

Komutanlardan fırça yememek içinbotlarınızı temiz tutmaya özen gösterin. Aslında çok gerekli değil bana göre boya götürmek. 21 günlük süreçte ıslak mendil ile silseniz de olur ya da mutlaka koğuşta boya getirecek olan arkadaşınız olur. Birlikte kullanabilirsiniz.

 İğne iplik ve Çengelli iğne

Kıyafet paçalarının onarımı (askeri kamuflaj büyük olduğu zaman paçalardan bol durduğu için lastikle çengelli iğne yardımıyla düzeltiyorsunuz) ve yatağınızı düzenli yapmanıza yardımcı olması için yanınızda bulunması gerekiyor.

Tabanlık ve Vatka

Ayaklarınızın botlarda nasırlanmamasını istiyorsanız ortopedik tabanlık ve topuğa koymak için 3-4 vatka alın. Ayak topuğunuz 3. günden sonra bota vurmaya başlar.

Bedelli askerlik yapacak olanlar bu malzemeler dışında yanlarına;

  • Deodorant
  • Islak Mendil ve Selpak
  •  Yara bandı ve Kulak tıkacı
  • Sivil Giysiler (mutlaka eşofman altı alın yatarken giyersiniz)
  • Bankamatik Kartı
  • Mantar Kremi
  • Para cüzdanı (Boyuna Takılır)
  • Çamaşır Filesi
  • Askı

Like it? Share with your friends!

-1
-1 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir