Bedelli Askerlikte İlk Gün 

Bedelli askelikte ilk gün askerler neler yapıyor ? Birliğe saat kaçta teslim olmalı ? İlk gün eğitim var mı ? İşte ilk gün detayları


1
1 point
bedelli askerlikte ilk gün


Bedelli askerlikte ilk gün nasıl geçiyor? Hangi aşamalar sizi bekliyor? Askeriyeden içeri girdiğiniz anda sizi neler bekliyor? 21 günlük bedelli askerlik yapacakların merak ettiği her detay bu yazıda…

Birliğinize Vakitli Saatte Teslim Olun

Size verilen askerlik belgesinin üzerinde yazan yol iznini son gününe kadar kullanın. Çünkü, askerlik sürenizden düşmektedir. Yol izninizin bittiği son gün ise en geç mesai saatine kadar birliğinize teslim olabilirsiniz. (08:00 – 17:00)

Teoride bir çok kişi içerideki ortamı ve hangi süreçten geçildiğini bilmediği için mesai saati bitime yakın saat 16.30 civarı birliğine teslim oluyor. Bu çok büyük bir yanlış. Kesinlikle geç saatte birliğinize teslim olmayın. Mümkün olduğunca öğleden sonraya kalmadan sabahtan birliğinize giriş yapın.

Askeriyeden içeri girdiğiniz anda sizi neler bekliyor?

Bedelli askerlikte ilk günde, askeriyeden içeriye girdiğiniz anda uzun bir koşuşturma sizi bekliyor. Görevli asker kimliğinize ve askerlik belgenize bakıyor ardından bavulunuz x-ray cihazından geçiyor. Daha sonra bavulunuzu ve belgelerinizi oradan alıp size söyleyeceği yere gidiyorsunuz.

Saatlerce süren evrak işlemleri, asker olduğunuza dair dosyalar hazırlanıyor. Sağlık kontrolü yapılıyor. Kişisel önemli sorular soruluyor. Valizleriniz ve üstünüz titizlikle aranıyor. Akıllı telefonunuzu vermek isterseniz kaydını yaptırıp, rütbeli askere bırakıyorsunuz.

Bu işlemler bittikten sonra elinizdeki askeri dosyada askerlik numaranız ve bölüğünüz yazıyor. Komutanlar eşliğinde birliğinize gidiyorsunuz. Orada depoya inerek sıraya giriyorsunuz. Görevli askere bedeninizi ve ayak numaranızı söylüyorsunuz. O da size uygun askeri kıyafetler veriyor. Ardından başka bir depoya gidip nevresim takımı alıyorsunuz.

Teslim Detayları- İşlemler

Zamanında veya erken teslim olmazsanız ne bedeninize uygun kıyafet, ne ayağınıza göre bot ne de eksiksiz nevresim takımı bulursunuz. Bütün bu işlemler öğleden sonra teslim olursanız, gece 22:00’a kadar sürebilir. Bu süreçte aç ve susuz da kalıyorsunuz.

Tüm bu işlemler bittikten sonra askeri dosyanızda yazan bölük ve koğuş numarasına göre 21 günlük bedelli askerlik süresince kalacağınız yere gidiyorsunuz. Koğuşta bedelli askerlik süresince birlikte kalacağınız askerlerle tanışıyor ve kimileriyle dost oluyorsunuz.

Yerleşme işlemi tamamlandıktan sonra bölüğünüzden sorumlu komutan bölük önünde içtima yapıyor ve size önemli bir konuşma yapıyor. O an sıraya girdiğinizde artık asker olduğunuzu anlıyorsunuz ve 21 günlük bedelli askerlik serüveniniz başlıyor…


Like it? Share with your friends!

1
1 point

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir