Bedelli Askerlikte Haftasonları Nasıl Geçiyor?

Bedelli askerlikte haftasonları nasıl geçiyor haftasonlar askerler çarşı iznine çıkabilirler mi ? Bedelli askerlikte haftasonları ziyaretçi kabulu var mı ?


-1
-1 points
bedelli askerlik haftasonu nasıl geçiyor
yeni askerlik sistemi

21 günlük bedelli askerlikte haftasonları nasıl geçiyor? Bedelli askerlikte haftasonları eğitim var mı? İşte bedelli askerlik yapanların hafta sonu programı.

Çarşı veya Evci İzni Yok

Bedelli askerlik yapan yükümlülerin, kurallar gereği sağlık veya önemli bir durum olmadığı sürece askeriye dışına çıkması yasak. Normal askerlik yapanların hafta sonları evci veya çarşı izinleri olurken 21 günlük bedelli askerlik yapanların ise böyle bir izinleri yok.

Bedelli Askerlikte Haftasonları Eğitim Var Mı?

Hafta içi olduğu gibi hafta sonları da 21 günlük bedelli askerlik süresince eğitim var. Kalkış ve yat saatleri de değişmiyor. Hafta sonu olan eğitimler daha kısa sürüyor ve daha az yorucu.

Kahvaltıdan sonra bölük önünde sıraya girip nöbetçi komutanı bekliyorsunuz. Bu bekleme süresi saatlerce olabilir. Zaten askerliğin yarısı beklemek ile geçiyor. Sabırlı ve sakin olmak çok önemli.

Bedelli Askerlikte Haftasonları Nasıl Geçiyor?

Hafta sonları 07:00 17:00 arasında askeri kamuflaj ile olmak zorundasınız. Eğer yemekhanede yemek yiyecekseniz de aynı şekilde asker kıyafetli ve bot giymek zorundasınız.

Eğitim süresi çok uzun olmuyor en fazla 1 veya 2 saat sürüyor. Ancak komutanlar sizi boş bırakmamaya çalışıyor. Bu yüzden sürekli bölük önünde belirli aralıklarla içtima yapıyor.

Akşam yemeğinden sonra askeri kamuflaj ve botları artık çıkarabilirsiniz. Yat içtimasına kadar dinlenebilir ya da askeriye içinde kurallar dahilinde istediğinizi yapabilirsiniz.

Pazar günleri ise daha rahat oluyor. Rütbeli komutan olmadığı için sadece belirli aralıklarla içtima yapılıyor ve yemekhanede yemek yemeyecekseniz askeri kamuflaj giyme zorunluluğunuz yok. Haliyle boş kaldığınız zamanda sıkılıyorsunuz. Çünkü askeriye içinde yapabileceğiniz şeyler sınırlı. Zaman adeta geçmiyor denebilir.

Top oynamanız kesinlikle yasak. Olası bir sakatlıkta (kırık, çıkık, burkulma, vb.) sorumlu komutanlar oluyor. Rapor aldığınız taktirde de askerlik süreniz uzuyor. O yüzden çavuşların kendi aralarında yaptıkları maçları izleyebilirsiniz. Ya da kantinde televizyonun karşısına geçip tüm gün maç izleyebilirsiniz. Koğuşa çıkıp yatabilir ya da kitap okuyabilirsiniz. İstediğiniz kadar telefon ile görüşebilir, radyo dinleyebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

-1
-1 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir