Bedelli Askerlikte 21 Gün Boyunca Hangi Görevler Sizi Bekliyor?

Bedelli askerlik yapacak olan adaylar hangi görevleri yapacak ? 21 Gün boyunca sizi bekleyenler neler ? Bedelli askerlikte nöbet var mı ?


0
2 shares
bedelli askerlik nöbet var mı ?
bedelli askerlik nöbet var mı ?

Askerlik görevini bedelli olarak yapacak yükümlüler, 21 gün boyunca hangi görevleri yapacak? Bedelli askerlikte 21 günde nöbet var mı? İşte ayrıntılar…

Bedelli askerlik yapacak olan yükümlüleri yorucu ve zorlu bir eğitim programı bekliyor. Bu eğitim programından arta kalan zamanlarda bazen dinlenirken bazen de komutanın size verdiği görevleri yapmak zorundasınız.

Bedelli Askerlikte Hangi Görevler Var?

Öncelikle sosyal yaşantınızdaki mesleğinize göre 21 günlük bedelli askerlik süresince yetkili komutanlarınızın talep arzu ve isteklerine çeşitli alanlarda görev alabilirsiniz.

Bilgisayar başında veri ve bilgi girme, askerlerin dosya ve evraklarının hazırlanması (etütçü), revire gidecek olanlardan sorumlu ve komutanın özel yardımcısı olmak üzere pek çok görevde yer alabilirsiniz.

bedelli askerlik görevler

Yukarıda bahsetmiş olduğum görevler masa başı olduğu için kulağa hoş gelse de, mıntıka temizliği, tuvalet ve banyo temizliği, çamaşırhane görevlisi, yemekhane görevlisi gibi oldukça yorucu görevlerde bulunmaktadır.

Sabah içtimasından sonra komutanın belirlediği askerler gün içerisinde verilen görevler ile yükümlüdür. Bu askerler gün içinde eğitim ve içtimalara katılmazlar.

Çamaşırhaneden sorumlu askerler koğuşlardaki nevresimleri toplayıp askeri araca yükleyerek kışla içerisindeki çamaşırhaneye getirir ve sorumlu komutan gözetiminde makinalara atarak bütün gün yıkarlar. Yıkama işlemi bittikten sonra ise çarşaf ve nevresimleri asarak kurumasını beklerler. Yüzlerce çarşaf ve nevresim olduğunu düşünürsek epey yorucu ve zaman alan bir görevdir.

Yemekhane görevi için seçilen kişiler yetkili komutan eşliğinde yemekhaneye gider ve masa düzeni, sandalye, ekmek dağıtımı ve temizlik gibi işerle yükümlüdürler. Yemek sırasında masaları gezerek ekmek servisi ve su servisi yaparlar. Yemekhane görevinin en güzel yanı, artan yemek ve tatlıları istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

bedelli askerlik nöbet

Banyo ve tuvalet temizliği en zor ve yapmak istemeyeceğiniz görevlerin başında gelir. Komutan tarafından seçilen şansız kişiler koğuşların kullandığı tuvalet ve banyoları, önce su ardından da deterjan basarak temizler. Hijyenden oldukça uzak bir ortam olduğu için bu görevi yaparken tiksinmeniz muhtemel. Mıntıka temizli ise biraz daha rahat ve kolaydır. Kalabalık bir ekip olarak yaptığınız için genelde sigara izmariti toplarsınız.

Bedelli askerlikte 21 günde nöbet var mı?

Bedelli askerlikte nöbet var. Fakat bu nöbet, 21 günlük bedelli askerlerin kaldığı kat ve koğuşların nöbeti şeklindedir.

Bedelli askerlik süresince koğuş katlarına, nöbet tutacakların listesi tarih ve gün olarak ayarlanıp asılır. 21 günlük süreçte kişi sayısına göre 2 veya 3 defa nöbet tutarsınız. Listede belirtilen saat aralıklarında giderek nöbetinizi tutarsınız.

bedelli askerlikte nöbet var mı

Nöbetinizin bitiminden sonra, sizden sora nöbet tutacak arkadaşınızı beklemek zorundasınız. O gelmeden nöbetinizi bırakamazsınız. Gece nöbetinde ise sizden sonra nöbetçi kimse, koğuşuna gidip onu uyandırmanız gerekmektedir.

Nöbet süresi boyunca masaya oturup geleni gideni izlersiniz. Komutanın verdiği emirleri veya önemli duyuruları silah arkadaşlarınıza söylersiniz. Kısacası kolay ve basit bir görevdir.


Like it? Share with your friends!

0
2 shares

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir