Askerlikte Yol İzni Nedir? Bedelli Askerlikte Yol İzni Var Mı?

Bedelli askerlikte yol izni var mı ? Yol izni askerlikten düşüyor mu ? Ödenen Yol Parası- Yol İaşesi ne kadar ? Yol izni nasıl Hesaplanır ?


0
bedelli askerlik yol izni
bedelli askerlik yol izni

Askerlik görevini yapanların en çok merak ettiği şeylerin başında izinler gelir. Askerlikte yol izni nedir? ve bedelli askerlikte yol izni var mı? En çok merak edilen sorulardan.

Askerlikte yol izni hakkında bütün detayları sizler için derledik. Askerlikte yol izni nedir? Askerlikte yol izni neye göre veriliyor? Bedelli askerlikte yol izni var mı? sorularının cevabı sizlerle…

Askerlikte Yol İzni

Askerlik yapanlar iyi bilir. Gün, ay, saat, dakika hatta saniyenin bile büyük değeri vardır askerde. Böyle olunca da izinler en çok merak edilen konuların başında geliyor.

Askerlere mesafeye göre izin verilir. Verilen bu izin askerlik yapıyormuş gibi kabul edilir. Yani kişi eğer yol izni aldıysa şafak atmaya devam eder.

Yükümlüler, teslim olacakları birliğin ikamet ettikleri yere olan uzaklığına göre izin hakkına sahip olur ve yol parası alır.

Bedelli Askerlikte Yol İzni Var Mı?

21 gün bedelli askerlik yapacak olan yükümlüler içinde izin vardır. E-devlet uygulamasına girerek izin sürelerini öğrenebilirler. Ayrıca izin süresi, 21 günlük temel askeri eğitim süresinden düşer. Örneğin 3 günlük izin hakkı olan bedelli askerlik yükümlüsünün temel askeri eğitimi 18 gün olur.

Yol İzni Neye Göre Hesaplanır?

Uzak mesafe olan yere daha fazla kısa mesafe olan yere daha az yol izni verilir. Yani herkese aynı gün sayısında verilmez. Askere verilen yol izni bu kurala göre hesaplanır.

Eğer birliğiniz ile gideceğiniz yer arasındaki mesafe 800 km ve daha az ise 1 gün , 801 km ve 1600 km arasında bir mesafe ise 2 gün, ve son olarak 1601 km ve daha uzak bir mesafe ise 3 gün yol izni verilir.

bedelli askerlik yol parası

Yol Parası Nedir? Bedelli Askerler Yol Parası Alıyor Mu?

Askere gidecek olan herkese yol parası verilir. Bedelli askerlik yapanlar da yol parası alır. Miktar ise, kişinin askerlik yapacağı yerin uzaklığına göre artabilir ya da azalabilir.

Asker yol parası olarak bilinen ödemenin asıl adı “Askeri Yol ve İaşe Bedeli”dir. Askere gidecek olan kişiler yol ve iaşe bedellerini ilgili PTT şubelerinden alabilirler.

İaşe nedir?

İaşe, yeme içme ve barındırma giderlerine denilmektedir. Askerler için iaşe yol ve yemek için harcanacak olan bedel anlamına gelmektedir. Bu sebeple askere gidecek olanların giderken harcayacakları masraflar Devlet tarafından karşılanmış olur ve askere hiçbir masraf çıkarılmaz. Ayrıca kısa ve uzun dönem askerlik yapanlar için askeriyede harcanmak üzere ufak bir iaşe bedeli daha verilir. Bu ücret askeri çarşı izinlerinde ve birlikte mağdur etmemek amaçlıdır.


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir