Bedelli Askerlik ve Yeni Askerlik Sistemi

Yeni askerlik sistemi veya “tek tip” askerlik sistemi getirilecek. Bu sistemin içinde bedelli askerlik de olacak ve artık “bedelli” kalıcı hale gelecek.


0

Yeni askerlik sistemi getiriliyor. Bedelli askerlik tartışmaları birkaç yıl arayla sürekli gündeme oturur. Özellikle seçim dönemlerinde bir şekilde askerliğini yapamamış olan kişiler, bedelli askerlikten bahsetmeye başlar. Sosyal medyada gruplar kurulur, TV’ler tartışmalar yapılır, gazetelerde “bedelli askerlik” haberleri çıkar.

Bu sebeple hükümet yeni bir adım atıyor. Yeni askerlik sistemi veya “tek tip” askerlik sistemi getirilecek. Bu sistemin içinde bedelli askerlik de olacak ve artık “bedelli” kalıcı hale gelecek. Peki, tek tip askerlik nedir, bu sistemde bedelli askerlik nasıl yapılacak? İşte cevapları…

Yeni Askerlik (Tek Tip) Sistemi Nedir?

 Vatan savunması için yeni bir askerlik sistemi getiriliyor. Buna göre bazı meslek grupları için “özel askerlik” uygulaması getirilecek. Bununla ilgili devlet kurumlarının çalışmaları devam ediyor. Yetkili mercilerin konuya ilişkin öngörüleri ve değerlendirmeleri sürüyor. Peki, taslak haldeki tek tip askerlik sisteminde neler var?

Maddeler Halinde Yeni Askerlik Sistemi

  • Yeni sistemde “uzun askerlik” süresinin 9 aya düşürülmesi öngörülüyor.
  • Doktor, öğretmen, akademik personel, hakim ve savcılar gibi önemli görevler üstlenen kişiler daha esnek bir askerlik yapacak.
  • Bu meslek grupları için “özel bir zaman dilimi” belirlenecek ve kariyerlerini etkilemeyecek bir zamanda askerlik yapacaklar.
  • Örneğin öğretmenler, onlar için en uygun zaman dilimi olan yaz aylarında askerlik yapacak.

Hedef, Profesyonel Askerlik

  • Askerlik çağına gelen gençlerin yaşam ve meslek şartlarına uygun bir dönemde askerlik yapması sağlanacak.
  • Böylece askerliğin, mesleki hayata olumsuz etkileri azaltılacak veya sona erdirilecek.
  • Tek tip askerlikte “profesyonel askerlik” sürecinin tüm yurda yayılması hedefleniyor.

Yeni Askerlik Sisteminde Bedelli ve Dövizle Askerlik Nasıl Olacak?

Tek tip askerlik, “bedelli” ve “dövizli” askerlik tartışmalarını da sonlandıracak. Çalışmalarda bu tür askerlik yöntemleri de değişiyor. Yeni askerlik sisteminde bedelli askerlik kalıcı hale gelecek. Böylece her bedelli askerlik döneminin ardından yeni bir bedelli askerlik tartışması yaşanmayacak!

Mesleki Statü Ön Planda Tutuluyor

Yeni askerlik sistemindeki bedelli askerlik düzenlemesi, özellikle mesleki statü dikkate alınarak hazırlanıyor. Buna göre, maddi imkânı olan ancak askerlik süresince mesleki statüsü veya kariyeri olumsuz etkilenecek kişilerin bu zararları minimize etmesi sağlanacak.

Yeni Sistemde Bedelli Askerlik Kaç Ay Olacak?

“Tek tip askerlik” taslak çalışmasında bedelli askerlikle ilgili düzenlemede, askerlik yükümlülüğü olan kişilerin, “3 ay temel askeri eğitimin ardından belli bir bedel karşılığı kalan sürede askerliği yapmış sayılmaları” öngörülüyor. Yani bu düzenlemeye göre, yeni sistemde bedelli askerlik “3 ay” olacak. Askerlik bedeli ile ilgili çalışmalar da devam ediyor.

Yeni askerlik sistemiyle ilgili çalışmalarda son aşamaya gelindiği ve önümüzdeki aylarda kamuoyu ile paylaşılacağı belirtiliyor.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir