Bedelli Askerlik ve AÖF Sınavları

AÖF yönetimi bunun ilgili bazı düzenlemelere gitti. Peki, AÖF öğrencisi bedelli askerler, AÖF sınavları çakışırsa ne yapacak?


0

Anadolu Üniversitesi bünyesindeki Açık Öğretim Fakültesi (AÖF) öğrencisi olan bedelli askerler, sınavlar çakıştığında ne yapacağını bilemiyor. Ara veya final sınavlarında bedelli askerlik yapıyor olan kişilere bazı kolaylıklar sağlanıyor. AÖF yönetimi bunun ilgili bazı düzenlemelere gitti. Peki, AÖF öğrencisi bedelli askerler, AÖF sınavları çakışırsa ne yapacak?

Bedelli AÖF Öğrencileri Sınavları Düşünüyor

AÖF sınavları, ara sınav, vize, yıl sonu ve bütünleme şeklinde yapılıyor. Bu sınavların birinin aksaması, dönem uzatmakla sonuçlanabilir. Aynı zamanda bedelli askerlik yapmakta olan AÖF öğrencileri, bedelli yapacağı dönem ile sınavların çakışmaması için dua ediyor; ancak her şey istedikleri gibi olmuyor. Özellikle son sınıfta olan ve tek sınavla fakülteyi bitirecek olan öğrenciler kara kara düşünüyor: Ya sınava giremezsem!

AÖF Öğrencilerinin İmdadına YÖK Yetişti

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), üniversitelere, bedelli askerlik yapan üniversite öğrencileri için bazı kolaylıklar sağlanması için talimat verdi. Buna göre bedelli yapacak üniversite öğrencilerinin eğitimlerinde mağduriyet yaşamaması için temel askerlik eğitimi aldıkları sürede idari izinli sayılmalarına karar verildi. Bu haklar, AÖF öğrencileri için de geçerli. Buna göre, bedelli askerlik dönemi ara sınav, vize veya yıl sonu final sınavları ile çakışan AÖF öğrencileri için AÖF bazı düzenlemeler yapacak.

AÖF’de Mazeret Sınavı Olacak Mı?

Bedelli askerlik yapan AÖF öğrencileri için bir açıklama da AÖF’den yapıldı. Sınav belgelerinde, “Belirtilen yer ve tarihte sınava girmeyen öğrenciler için mazeret sınavı açılmaz. Her ne sebeple olursa olsun sınav hakkının saklı tutulması mümkün değildir.” açıklaması yapılsa da, bedelli askerleri için farklı bir durum söz konusu.

AÖF Öğrencisi Bedelli Askerler Ne Yapacak?

AÖF öğrencisi bedelli askerler için AÖF sitesinden bir duyuru yaptı. Duyuru şöyle; “İlgili dönemin sınavından yaklaşık 20 gün öncesinde https://aosdestek.anadolu.edu.tr/ sayfasından giriş yaparak, Görev Belgenizi ekleyerek ve talebinizi belirterek göndermeniz halinde durumunuz ilgili birim tarafından değerlendirilecektir. Ayrıca süreçle ilgili bilgilendirme yapılacaktır.” Yani bedelli askerler durumlarını bu linkten iletecekler ve mazeret sınavı ile ilgili yeni bir açıklama yapılacak.

AÖF Sınav Tarihleri

AÖF güz dönemi final sınavı 12-13 Ocak tarihlerinde yapıldı. Bahar döneminde 13-14 Nisan tarihlerinde vize sınavları yapılacak. İkinci dönemin final sınavları ise 25-26 Mayıs tarihlerinde yapılacak. AÖF’nin üç ders sınavı ise 20 Temmuz 2019 tarihinde yapılacak.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir