Kayseri 1. Komando Tugayı- Bedelli Askerlik Tecrübeleri -4


-1
-1 points
kayseri komando tugayı tavsiyeleri
kayseri komando tugayı tavsiyeleri

Kayseri’de Bedelli Askerlik 

Kayseri 1. Komando Tugayında askerlik veya Bedelli Askerlik görevini yerine getirecek yurttaşlarımız için derlenmiştir.

Tatil Kafasıyla Gitmeyin !

2. dönem bedelli askerlik vazifemi yaptığım, her yönüyle kısacık bir sürede pek çok anı biriktirdiğim, hiç duymadığım ve duyamayacağım anılar ve yaşanmışlıklar dinlediğim yerdir. Askerlik zor. Hele bedelli askerlikteki sıkışık program sebebiyle o kısacık süre içerisinde komutanlarımızı çok uğraştırdık. komando tugayında bedelli de olsa vatan borcumu ödemek şerefine nail olmak beni çok gururlandırdı. Evet kışla şartları zordu. zaten sayı olarak fazla bedelli alınmasından dolayı her yerde sıra beklemeler vs askerlikte karşılaşacağınız zorluklar zaten. Kimse 20 gün tatil yapıp döneceğim kafasıyla gitmesin bir duvar dibinde ben ne yapacağım diye zırlarken bulursunuz kendinizi.

 

Komutanlar Komando Kaytarmaya Çalışmayın !

sıraya girmek, habersiz iş yapamamak, plan programa bağlı kalmak ilk günler sizleri zorlayacaktır. Canınızı sıkmayın. emrinde olduğunuz komutanlarınızdan birşeyler öğrenmeye çalışın. Eğitimlerde hakkını verin yoksa kaytarmaya çalışsanız da zaman geçmiyor. İlk hafta biraz zor geçer fakat daha sonra alışıyorsunuz. komando tugayına atanmış olmam büyük bir şanstı. evet herkes çok zorlanacaksın diyordu. Disiplinli adamlar komutanlar, neticede hepsi bir komando. programın aksamasına asla engel olmadılar. Gerektiğinde kendileri evlerine dönmediler eğitimleri tamamladılar.

En iyi şekilde ihitiyaçlarımızı karşılamaya çalıştılar !

ihtiyaçlarımızı ellerinden gelenin en iyisini yapacak şekilde karşılamaya çalıştılar. oluşan hijyen eksikliği, koğuş kalabalıklığı vs. gibi durumlara yapılacak birşey yok neticede o adamlar atamıyor askerleri. Biz kışaya girdiğimizde nevresimler yorganlar yeniydi, tuvaletlerin kapıları boyanmış temizlenmişti. Ama insanın olduğu yerde hijyen eksikliği olması çok normal. bedelliler parçaladılar tuvaleti iki günde. Yani bir yere değmeden 18-19 gün geçirmek zorundasınız hijyeninize dikkat edin.

Çok Çabaladılar

Eğitimlerde türkiye çapında bütün kışlalardan daha iyi eğitim gördük. Komutanlarımızın yüzde doksanı komando ihtisas kursu almış, defalarca operasyon ve çatışma yaşamış insanlardı. Bu sebeple eğitim konularını çok detaylı ve talimnamelerde yazanın aksine, sahada ne şekilde karşılaşıldığı ile alakalı çok şey öğrendik. Birebir yaşanan temaslardan örnekler vererek anlatıp bizlere öğretebilmek için çabaladılar.

Herşey Güzeldi

kısaca herşey güzeldi. Sırada beklerken, traş olurken, yatıp sürünürken lanet ediyorsunuz yaşadığınız her dakikaya. alışık değilsiniz çünkü bu çok normal. Ama çıktığınız zaman güzel komando marşları söyleyerek yürüdüğünüz, acı-tatlı dinlediğiniz anılar geliyor aklınıza.

Allah Hepsinden Razı olsun

teşekkürlerimi sona bıraktım. Buradan değerli kol komutanım hava indirme eğitim bölüğünden uz.çvş ömer öztürk’e bize verdiği emek ve güzel eğitim için sonsuz teşekkür ediyorum. O meşhur “hizaaya geeeeel” diyişi hala kulaklarımda. İyi ki böyle güzel bir komutanın emri altında askerlik geçirmişim. Yolu, bahtı açık olsun, allah yar ve yardımcısı olsun. Onu asla unutmayacağım. Cafer Astsubay’ın öğrettiği sayısız eğitim konusu ve muhteşem komando marşları için de sonsuz teşekkürler. Ayrıca bölük komutanım piyade yüzbaşı erhan erdem’e de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bizimle çok ilgilendi. Herkese tek tek bir derdi ve sıkıntısı olup olmadığını sordu. sorunlarımıza çözümler üretmek için elinden gelenin en iyisini yaptı hep. çok kral adamdı. Saydığım her iki komutanım da aynı. Egosuz, askerine değer veren, birşeyler öğretmek için çabalayan, şakalaşan ve iyi davranan kral adamlar. allah hepsinden razı olsun. Son olarak kışla komutanımız piyade yarbay orhan gazi ceylan’a da ilgi ve alakasından dolayı, gereken yerlere müdahale edip hiçbir isteği geri çevirmemesinden ve askerine verdiği değer ve kıymetten dolayı sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Devletimizin imkanları bu cesur vatan evlatlarına seferber edilmelidir !

Nacizane fikrim, türkiyenin aslanlarını yetiştiren, biz yataklarımızda rahat uyuyalım diye vatan aşkıyla canlarını hiç düşünmeden feda eden bu adamların yetiştiği komando tugayının çok daha modern imkanlara sahip olmasıdır. Bunu bedelli askerler için söylemiyorum. Tam tersine gözlemleme fırsatım olduğu için söylüyorum. Bence kışladaki teknolojik ve sosyal imkanlar arttırılmalı, yoğun eğitimlerin ardından bu aslan parçaları deşarj olabilmeli. Devletin gücü bunları karşılamaya yeter de artar bile. Bütün kışlalardaki sosyal imkanlar arttırılmalı. bu adamlar rahat bir televizyon izleyip, internete girip, futbol ve basketbol gibi hobilerini rahatlıkla yapabilmeliler. Hijyen ve temizlik kişilerin kendi sorumluluğundadır. Neticede aslan yattığı yerden belli olur. fakat sosyal imkanlar bakanlığımız ve devletimiz tarafından özellikle bu vatanın cesur evlatlarına seferber edilmelidir.


Like it? Share with your friends!

-1
-1 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir