Bedelli Askerlik Süresini Uzatan Durumlar


0
bedelli askerlik süresini uzatan durumlar

21 günlük bedelli askerlik süresince dikkat etmeniz hususlar neler? Bedelli askerlik yapacak olan yükümlülerin gitmeden önce mutlaka okuması gereken bir yazı…

k süresince dikkat etmeniz hususlar neler? Bedelli askerlik yapacak olan yükümlülerin gitmeden önce mutlaka okuması gereken bir yazı…

Askerde kanun hükmünde uyulması gereken birçok kural vardır. Askere, bu kurallara uymaması ya da yasak olan şeyleri yapması halinde ceza uygulanır. Bu cezalar ise yapılan hataya veya suça göre değişim göstermektedir. Uzun dönem askerlikte uygulanan bütün kurallar bedelli askerlik içinde geçerlidir. Bedelli askerlere özel bir ceza veya ayrıcalık kesinlikle yoktur.

Kanun ve hükümlere göre askerlik zamanında çekilen cezalar askerlik süresinden sayılmamaktadır. Yani basit bir oda hapsi dahi almanız askerlik süresinin hapis aldığınız süre boyunca uzatacaktır. Çünkü askerlikte hapis cezaları askerlikten sayılmaz ! Bu sebeple askerlik süresini uzatmamak için yapılması gerekenler yazımızda sizler için derledik.

Bedelli Askerliği Uzatan Durumlar

21 günlük bedelli askerliğini yapacak yükümlüler bu sürenin uzamasını istemiyorsa, belirteceğimiz hususlara dikkat etmesi gerekiyor. Peki bu hususlar neler? İşte Askerlik Süresini Uzatan Durumlar ve önemli detaylar…

1- Kavgaya Karışırsanız Uzar

askerde kavga

21 günlük askerliğiniz süresince mümkün olduğunca sakin olun. Çevrenizdekilerle iyi anlaşın. Komutanlarınıza kesinlikle saygısızlık yapmayın. Size verilen görevleri elinizden geldiğince yerine getirmeye çalışın. Elbette tartışma yaşayacağınız insanlar olur fakat buna dikkat edin. Olayı büyütmeyin. Orada bulunacağınız 21 gün bittiğinde o insanları bir daha görmeyeceğinizi unutmayın. Eğer çok ciddi bir kavgaya karışırsanız normal askerlikte olduğu gibi komutanlar tarafından verilen karara göre askerlik sürenize 2-3 gün ilave gelebileceğini unutmayın !.  

2- Geç Teslim Olursanız Uzar

asker teslim

Askerlik belgenizde yazan teslim tarihinde, mesai saatleri içinde birliğinize teslim olun. Belgede yazan tarihten sonra teslim olmanız durumunda askerlik süreniz, ne kadar geç teslim olduysanız o kadar çok uzar. Yani geç gideyim erken dönerim gibi bir durum kesinlikle yok. Yol izni askerlik süresinden sayılır. Askerlik Süresini Uzatan Durumlar arasında değildir.

3- Rapor Alırsanız Uzar

asker rapor

Bedelli askerler için çarşı ve evci izni yoktur. 21 günlük bedelli askerlik süresince sadece hastane sevki dışında, dışarı çıkmaları yasaktır. Hastaneden rapor almanız durumunda ise askerliğiniz uzar. Bedelli askerlikte alınan rapor, askerlik sürenizi kaç gün aldıysanız o kadar uzatır. Çok hasta dahi olsanız rapor almayın. Onun yerine komutanınızdan özel izin alarak koğuşta istirahat edebilirsiniz.

4- Telefon Yakalatırsanız Uzar

bedelli askerlilk telefon
bedelli askerlilk telefon

Askerlik süresince akıllı telefon kullanımı yasaktır. Bir şekilde askeriye içine akıllı telefon sokan askerin komutana yakalanması durumunda bir hafta askerliği uzar. Bedelli askerlik süresince de aynı durum söz konusudur. Fakat komutana göre bu durum değişkenlik gösterebilir. Bazı komutanlar çok abartmadığınız sürece akıllı telefonları gördükleri halde ellemiyorlar. Yani biraz şans biraz da dikkat edilmesi gereken bir durum.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir