Bedelli Askerlik Kuyruğunda Karşılaşabileceğiniz 12 Tip


0
7 shares
bedelli askerlilk işlemleri
bedelli askerlilk işlemleri

Bedelli Askerlik için Başvuru yapan 670 Bin aday bulunuyor. Savunma Bakanlığından yapılan açıklamaya göre şu ana kadar  377 bin 410 kişi başvurusunu tamamladı. Hala başvurusunu tamamlayacak olan 300 Bin Aday bulunuyor. Bakanlıktan gelen açıklama ile Askeri şubelerin başvuruları karşılayabilmek için 24 saat çalışacakları bildirildi. Fakat bizlerden söylemesi Uzun kuyruklar oluşacağı şimdiden belli !

Peki Bedelli Askerlik başvurusunu tamamlamaya gitmiş ya da gidecek adayların karşılaşacakları insan tiplemeleri kimler ? İşte celp gelmeden kuyruğun nabzı !!

 

1- En Erken Gelen Erkenci Tip

Bazıları geceden beri beklemeye gelir. Ve devamlı geldiği saati hatırlatma ihtiyacında bulunur. Abi Ben 05.00 de geldim bak. Hatta hatta, geldim burada bi köpekler vardı kimse yoktu hala bekliyoruz.! tarzında şikayetlenmelerde bulunurlar. Erken uyanmaktan ve açlıktan bünyeleri yorgun düşmüş gözleri çökmüştür. Bu kişileri sıranın en önünde rahat fakat yorgun tavırlarından tanıyabilirsiniz.

2- Çocuğunun Yerine Bekleyen Tip

Yavrum uyusun sabahın erken saatlerinde o alışkın değildir böyle beklemelere hem biz ne yağ kuyrukları su kuyrukları bekledik zamanında hey hey diyen anaç analardan ve kapsayıcı babalardan oluşan bir güruhtur. Genellikle çevrelerinde bulunan kuyruk sakinlerinin memleketleri ile ilgilenirler.

3- Acil İşi Olan Tip

Her kuyruğun olmazsa olmazı bunlardır. Ya dersi sınavı vardır. Ya da şirkette acil işi vardır hemen gitmesi gerekmektedir. Kendisi stres olduğu gibi çevresini de son derece strese sokar. Bu kişilere dikkat etmenizde fayda var zira herkesin acil işleri var. Bu arkadaşların herkese karşı saygılı olmaları ve bunun bilincinde olmaları gerekmektedir.

4- Randevusu Olduğu Halde Kuyrukta Bekleyen Tip

Kuyruğun en endişeli bakan ilk tiplemelerinden ilkidir. Hemen kendini belli ederler. Aslında randevulu olduğu sıra bekelememesi gerektiği hatta randevusu olmayanların işlerini daha hızlı halletiğini öne sürüp randevusuz adayların sıralarına girme cürretini bile gösterirler. Zira Randevulu arkadaşların bilmesi gereken konu Komutanlar zaten yardımcı oluyorlar lütfen sakin olun ve gerginlik çıkarmayın !

5- Her Soruyu Yanıtlayan Bilgiç Tip

Genellikle gününün yarısını Google’da bedelli askerlik başlığı altında yer alan her yazıyı ve haberi inceleyerek geçirdiklerinden kuyrukta beklerken gerek kaynağı ile gerekse cep telefonlarına aldıkları screen shot lar yardımıyla kuyruğu feyizlendirirler. Tabi çok konuşan çok yanılabilir. Bu arkadaşlardan öğrenilen bilgilerin bir uzman ya da yetkili tarafından teyit edilmesi gerekmektedir.

6- Devamlı Sistemi Eleştiren Tip

6 yıldır Yüksek Lisans yapan arkadaş işte burada ! 3 yıldır Ahmet Yesevi de uzaktan belge yükleyen arkadaş işte burada ! Devamlı konuşur fakat 4 lafından 3 ü böyle sistem mi olur ? Bu nasıl iş ? Abi alsınlar işte e-devlet üzerinden parayı yatırdık daha ne işlemi ! 5 dk için 4 saattir bekliyoruz tarzında isyanlar ile kuyruğun her tarafından duyulabilir.

7- Temel Eğitimi Eleştiren Tip

Muhtemelen bir önceki Bedelli Askerlik yasasını kıl payı kaçırmış ya da bir önceki yasadan yararlanmış olan çok yakın tanıdıkları olan arkadaşlardır bunlar. Fakat ek olarak askere gitmek yerine para yatırmanın yeterli olduğunu düşünen kişilerde tek tük çıkar. Kimisi işini bahane eder kimisi okulunu bahane eder fakat hepsinin düşüncesi aynıdır. “Beyler twitter da Hastag açtık destek verin #21GünKalsın”

8- Para Yanacak Endişesini Devamlı Dışa Vuran Tip

Man with stack of coins

Zar zor 15 Bin lirayı son anda toparlayabilmiş onu yatırmış fakat hala başvuru kuyruğunu aşamamış insanlardır genelde bu tipler. Çok kaygılıdırlar. Onlara göre en zor onlar yatırmıştır ve hemen başvurmalıdır. Kaygılanmayın, herkese yer var 🙂

9- Kredi İle Başvuru Yapmış Tip

Bu tipler özellikle gurubun en dertlileri sayılabilir. Zira herkesin 15 Bin lira ödediği askerlik için kredi ile 33 Bin liraalra kadar ödemeleri bulunacaktır. Bu vesile ile gerginlikleri aşırı derecede fazladır. Dışarıdan tanınabilirler. Adeta sırada birisi yerimi kapsın ayağıma bassın da gerginlik çıkarayım gözleri ile bakmaları muhtemeldir. Kuyrukta geçen zamanı farkedemezler zira akıllarında devamlı kısa yoldan para kazanma taktikleri döndürürler. Haklılardır. Allah Yardımcıları Olsun 🙁

10- Soru Sormaya Gelen Tip

Bedelli Askerlik Başvurusunu yapmış herşey tamamdır. Fakat internette okuduğu bir bilgi ya da sağdan soldan duyduğu kulaktan dolma bilgilerle şüpheye düşerler hemen yolu tutarlar. Fakat rahat olun. Öğrendiklerimizi paylaşıyoruz bizi takip edin yeter 😉

11- Geç Gelip Aralara Kaynamaya Çalışan Çakal Tip

İşte bu kişiler kuyruğun en tehlikelileridir. Devamlı ileri geri bakınmalarından yalan telefon konuşmalarından ya önde bizim arkadaş vardı işte yok öne mi geleyim kanka yerimi ayırdınız di mi bak sıkıntı çıkmasın gibi yalan konuşmalarla ileri ileri ilerlemelerinden tanıyabilirsiniz. Ya da daha masum ya bişey soracağım diyerek öne giden bir daha görmediğiniz insanlar da bu tipler familyasında bulunur. Dikkatli olmak gerekir. KUL HAKKIDIR !

12- 10 Dk’da Bir Telefonla Birilerine Malumat Veren Tip

He evet anne bekliyorum bakalım kuyruk çok uzun aman şöyle uzun….

Aynen dayı işte ilerlemiyor yaağğ….

Baba ne yaptın bende bekliyorum dur annem arıyor…

Anne bak inanır mısın bir adım gittim dur arkadaş arıyor..

Kanka sen ne yaptın ilerlediniz mi bura gitmiyor yaa abi daha baştan böyle olacaksa dur babam çok bekledi ona döneyim ..

Babacım işte ne olsun 7 dk daha oldu hala bekliyoruz………

 

Facebook Yorumları

Yorumlar


Like it? Share with your friends!

0
7 shares

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir