Bedelli Askerlik Geliri Açıklandı


0
bedelli askerlilk celp
bedelli askerlilk celp yerleri

21 günlük bedelli askerlik yasasından kaç kişi yararlandı? Devlet bu süreçte bedelli askerlik kapsamında ne kadar gelir elde etti? Bedelli askerlik geliri açıklandı. İşte tüm detaylar…

Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren bedelli askerlik yasası, 2018 yılının Temmuz ayı sonlarında TBMM Genel Kurulu tarafından onaylanarak çıkmıştı.

 

25 yaş 21 gün 15bin TL bedelli askerlik yasasının çıkmasının ardından, 635 bin 582 kişi bu yasadan faydalandı. 3 Kasım tarihinde sona eren Bedelli askerlikten elde edilen geliri, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar TBMM’deki bütçe görüşmelerinde açıkladı. Bedelli askerlik uygulaması ile elde edilen gelir ise 9 milyar 533 milyon TL oldu.

Bedelli askerlik yasasıyla birlikte devlet ortalama 6 milyar TL bedelli askerlik geliri elde etmeyi amaçlıyordu. Fakat beklentilerin üstünde 9 milyar 533 milyon TL ile rekor bedelli askerlik geliri elde edildi.

Bedelli askerlikten elde edilen gelir dudak uçuklatan türden olsa da, devlet bütçesi içinde çok ciddi bir gelir kalemi oluşturmuyor. Bedelli askerlikten elde edilen 9,5 milyar TL, birçok bakanlığın yıllık bütçesinin altında.

1 Ocak 1994’ten önce doğan, bedelli askerlik kapsamındaki 1 milyon 340 bin kişiden 400 bininin yasadan faydalanacağı tahmin ediliyordu. İlk iki günde 200 bine yakın başvuru yapıldı. Ardından rekor başvuru yapılarak 635 bin başvuru ile o hedef çoktan aşılmış oldu. Yükümlülerin yarısı bedelli askerlik yasasından faydalandı. Bir önceki bedelli düzenlemesinden toplamda 203 bin kişi yararlanmıştı.

Aralık ayı itibariyle şu ana kadar toplam 198 bin yükümlü bedelli askerlik eğitimini gerçekleştirdi. 24 Kasım 2018 ile 7 Şubat 2020 arasında toplam 37 celp bulunmakta.21 günlük bedelli askerlik yapacak yükümlülerin eğitim faaliyetleri 48 ilde kara, deniz ve hava ile Jandarma Genel Komutanlığına ait toplam 92 birlikte gerçekleştiriliyor.

Yurt dışında en az 3 yıldır yaşayanlar da 2 bin euro ödeyip hiç silah altına alınmadan aynı yasadan yararlandı. Daha önce bu miktar bin euro olarak uygulanıyordu. Fakat 38 yaş sınırı bulunuyordu. Şimdi ise, 38 yaşından büyüklere de dövizli askerlik imkanı tanınmış oldu.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir