Bedelli Askerlikte Çarşı İzni Var mı? Hangi Durumlarda Dışarı Çıkabilirsiniz?

Bedelli askerlikte çarşı izni var mı ? Adaylar haftasonu evlerine gidebilir mi ? Dışarı çıkmak serbest mi ? İşte tüm detaylar. !


0
bedelli askerlik izin
bedelli askerlik izin


Bedelli Askerlik hakkından yararlanarak 21 günlük askerlik yapacak olan yükümlüler bu süreçte çarşı izninden yaralanabiliyor mu? Hangi durumlarda askeriye dışına çıkabilir? Bedelli askerlikte çarşı izni var mı ?

Çarşı İzni Nedir? Bedelli Askerler Yararlanabiliyor Mu?

Askerin birçok izin hakkı vardır. Bunlardan biri de çarşı iznidir. Çarşı izni, acemi birliğini bitirip yemin töreninin ardından usta birliğine geçen askerlere verilen izin türüdür.  Genellikle haftada bir kere ya da 2 haftada bir kere verilebilir. Öte yandan komutanlar riskli gördükleri zamanlarda ya da eylem durumlarında çarşı izni vermeyebilir. Çarşı izni sabah 9’dan 17.00’a kadar sürer.

Çarşı izni hafta sonu bir gün verilir. Yani, komutanların verdiği karar doğrultusunda cumartesi pazar günlerinden birinde verilir. Bu günler arasında dönüşüm de sağlanır. Bunun dışında askerlik yaptığınız konuma göre riskli vb önemli durumlar dikkate alınarak, hafta içi bir gün de olabilir. Ya da 1.derecede risk bölgesi ise hiç çarşı izni olmayabilir.

bedelli askerlik çarşı izni

Çarşı izninde askerin gidilebilecek yerler kurallar gereği sınırlıdır. O sınırların dışına çıkamazsınız. Ayrıca askerlik onurunu zedeleyici mekanlara girmeniz yasaktır. Önceleri askerin gidebileceği mekanların kapılarında “er ve erbaş girebilir” yazısı bulunurdu. Fakat yavaş yavaş mekanlarda bu uyarı yazısı kalkmaya başladı.

Çarşıya çıkan askerin elinde çarşı izin belgesi ve askeri kimliği bulunur. Nüfus Cüzdanı askere verilmez. Çünkü ilk askere teslim olurken alınır ve ancak tezkere zamanı kendisine geri verilir.

Bedelli askerlikte çarşı izni bulunmamaktadır. Normal askerlikteki acemilik döneminde olduğu gibi 21 günlük temel askerlik eğitimi süresince de çarşı izni kesinlikle yoktur. Bedelli askerlikte yer alan kuralların çoğu, acemilik dönemiyle büyük oranda benzerlik göstermektedir.

Bedelli Askerlikte Hangi Durumlarda Dışarı Çıkabilirsiniz?

Bedelli askerlikte özel durumlar ve izinler dışında askeriye dışına çıkmanız kurallar gereği yasaktır. 21 günlük bedelli askerlik süresince acil ve önemli sağlık sorunları nedeniyle revirdeki doktor tarafından verilen hastane sevki dışında askeriye sınırları dışına çıkmanız yasaktır. Doktorun vermiş olduğu sevk kağıdını görevli komutana gösterdikten sonra izin alıp, yazıcı ile gerekli evrak ve belgeleri imzaladıktan sonra hastaneye gitmek için askeriyeden dışarı çıkabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir