Bedelli Askerlik Başvurularda Karşılaşabilecek Muhtemel Durumlar


0
1 share
bedelli askerlik son dakika
bedelli askerlik son dakika

Bedelli Askerlik Başvuru Sürecinde Başınıza Muhtemel Durumlardan Birisi Gelirse..

Başvurularda her bireyin karşılaştığı farklı durumlar ve sorular mevcut. Adaylar bu soruların cevaplarını alabilmek için askerlik şubelerini arıyorlar. Fakat bu dönemde aşırı yoğun olan askerlik şubeleri ve yoğun personel, bedelli askerlik yapacak olan adayların sorularını yanıtsız bırakabiliyor. Bu sebeple Milli Savunma Bakanlığı adayların sahip olduğu muhtemel sorular ve sorunlar hakkında bir sıkça sorulan sorular kılavuzu açıkladı. Kılavuzda adayların karşılaşabileceği durumlar açıklanıyor.

Şüphesiz açıklanan bedelli askerlik başvurularında adayların karşılşabileceği bazı muhtemel durumlar Milli Savunma Bakanlığında açıklandı. İşte Bazı durumlar ve karşılaşan adayların yapması gerekenler.

Durum 1

Bedelli askerlik başvuru ve ödemesini yaparak ödeme dekontunu askerlik şubesine teslim eden, ancak yoklamasını süresi içinde yaptırmayanlar hakkında yapılacak işlemler. Bedelli askerlik kapsamındaki yükümlüler celp dönemleri için belirlenen süreler içinde yoklamalarını tamamlamadıkları takdirde kapsam dışına çıkarılacaktır.

Durum 2

Sağlık nedeniyle erteli olanların bedelli askerliğe başvuru hakkı. Sağlık nedeniyle erteli durumda bulunan yükümlüler askerlik şubeleri aracılığıyla başvurularını yapabilirler. Askerlik şubelerince başvurular alınacak ve gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Durum 3

Bedelli askerlik başvurusu yapan sağlık nedeniyle erteli durumda olan yükümlülerin rapor süresinden önce hastaneye sevk işlemi ve temel askerlik eğitimi zamanı. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında sağlık nedeniyle ertesi yıla bırakma işlemi 3 yıla kadar yapılabilir. Rapor bitim tarihinden 15 gün öncesi olan hastaneye sevk dönemi haricinde başka bir zaman diliminde hastaneye sevk işlemi yapılamaz. Sağlık işlemi ile ilgili kesin karar alındığında, sağlık kararına göre yükümlüler müteakip celp döneminde temel askerlik eğitimine tabii tutulur veya kapsam dışına çıkarılır.

Durum 4

Bedelli askerlik başvurusu yapan yükümlülerden yoklama veya sevki sırasında sağlık ertelemesi alanların işlemleri. Bu kapsamda başvuru ve ödeme işlemlerini tamamlayan yükümlülerden sağlık nedeniyle erteleme alanlar sağlık raporlarının bitim tarihi öncesinde sağlık işlemlerini tamamlamak üzere askerlik şubelerine müracaat edeceklerdir. Sağlık işlemlerinin sonucuna göre işlemleri devam ettirilecektir.

Ayrıntılı Detaylar Milli Savunma Bakanlığı Sitesinde Tıklayın

Facebook Yorumları

Yorumlar


Like it? Share with your friends!

0
1 share

2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir