Bedelli Askerlere Hayat Kurtaracak Tavsiyeler -2

Bedelli askerlik adaylarının merak ettikleri tüm sorularının cevaplarını bedelli askerlik yapacaklara hayat kurtaracak tavsiyeler yazı serimizde açıklamaya devam ediyoruz.


-1
1 share, -1 points
bedelli askerlik tavsiyeler

Bedellik askerlik öncesi ve süresinde yapılması ve yapılmaması gereken şeylere dikkat etmek, süreci kolay atlatmaya yardımcı olabilir. Her ne kadar 21 gün, uzun dönem askerliğe göre çok kısa olsa da, bedelli askerlik tatil değil! 21 gün boyunca adeta “hızlandırılmış askerlik” yapılıyor. Bedelli askerleri; nöbetler, eğitimler, içtima, mıntıka temizliği, atış eğitimi gibi başlıkların yer aldığı zorlu bir 21 gün bekliyor. Kendinizi buna hazırlayın ! İşte yapmanız ve yapmamanız gerekenler, Bedelli askerlik hakkında tavsiyeler !

Aşağıda sıralayacağımız maddeleri, Amasya’da bedelli askerlik yapan bir doktorun yaşadığı tecrübelerden derledik. Bu maddeler, soru işaretleri ile kafaları karışan bedelli askerlere yol gösterebilir!

Tavsiyeler 2 – Bedelli Askerlerin Neler Yapmalı?

Bedelli askerlerin hazırlıkları birliğe teslim olmadan önce başlıyor. Terhis oluncaya kadar da yapmaları gereken bazı şeyler var! Peki, bedelli askerler neler yapmalı?

  • Özellikle hassas bünyesi olan ve kronik olarak solunum yolları sorunları yaşayan kişilerin yanlarına boğaz pastili ve burun spreyi alması gerekiyor.
  • Kış aylarında bedelli askerlik yapacak olan kişilerin hastalıklara hazırlıklı olması gerekiyor. Özellikle vitamin tarzı metabolizmayı güçlendirici reçetesiz ilaçlara ihtiyaçları olabilir.
  • Kışlalarda özellikle beton zemini olan koğuşlar çok soğuk oluyor. Yün termal içlik kesinlikle kullanılmalıdır.
  • Çay tiryakileri her zaman çay temin edemeyebilir. Bu sebeple küçük bir ketıl veya su ısıtıcısı götürebilirler.
  • Koğuşlar kalabalık olduğu için özellikle kış aylarında havasız kalıyor. Zayıf bünyesi olan kişiler ağız maskesi alabilir!
bedelli askerlilk işlemleri
bedelli askerlilk işlemleri

Tavsiyeler 2 – Bedelli Askerler Neler Yapmamalı?

Bedelli askerlerin ihmal ettiği veya inatla sürdürdükleri hatalar, askerliklerini yakabilir! Ayrıca, kişisel bakım ve sağlık için bazı şeylerin yapılmaması gerekiyor! Peki, bedelli askerler neler yapmamalı?

  • Birliklere akıllı telefon götürmeye çalışmayın! Bu konudaki uyarıları mutlaka dikkate alın.
  • Yanınıza yüklü miktarda para götürmeyin. Harcamalar sadece kredi kartı veya banka kartı ile yapılıyor. Birliğe giderken ve terhis olduktan sonra ihtiyacınız olacak kadar para almanız yeterli.
  • Her ne olursa olsun “21 gün nasıl olsa geçer” diye düşünmeyin ve askerliği uzatacak veya “yakacak” davranışlarda bulunmayın! Bir anlık öfkeniz, bedelli askerliği anlamsızlaştırabilir!
  • 21 gün kısa gibi görünüyor; ancak askerliğin gerçekleri ile karşılaşınca 1 gün 1 yıl gibi geliyor. “Nasıl olsa kısa, geçer gider” diye düşünmeyin! Zorlu bir sürece kendinizi hazırlayın, hayal kırıklığı yaşamayın!
  • Kendinizi ezdirmeyin! Paralı askerlik yaptığınız için size alaycı sözler ve davranış sergileyen uzun dönemlere tavrınızı koyun! “Belli bir bedel karşılığı vatan görevinin icra edilebileceği” kararının devlete ait olduğunu hatırlatın!

Yazılarımızdan anında haberdar olmak için sayfanın en altında bulunan ABONE OL kısmından abone olabilir, yazıların mail olarak gelmesini sağlayabilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

-1
1 share, -1 points

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir