Askerlikte Rütbeler


0
2 shares
bedelli askerlik rütbeler
bedelli askerlik rütbeler

Bedelli Askerlik Adaylarının Öğrenmesi Gereken Rütbeler

Şüphesiz her acemi er’in aklında bir sorudur askerlikte rütbeler. Kime nasıl hitap etmeli, nasıl davranmalı, komutan kimdir kime denir ?
İşte bu gibi soruların cevabı yazımızda zevkle okuyabilirsiniz. Öncelikle baştan belirtelim, Bedelli Askerlik Adayları askerliğini ER olarak yapacaklardır. Ve kafa karıştıracak çok bir konu yok. Muhtemelen gördüğünüz tüm yıldız ve çizgiler sizden daha yüksek rütbeli askerler demektir.
İşte Bedelli askerlikte rütbeler !
Kısacası 21 gün yapıp gelmek isteyen adayların bu kurallara riayet etmeleri şiddetle tavsiye olunur 🙂

ER

Lisans mezunu olmayan uzun dönem erler ile lisans mezunu kısa dönemler askere er olarak başlarlar. Askeri kıyafetlerinde bir sembolü yoktur. Er bir rütbe değildir.

ONBAŞI

Kısa dönem askerler askerlik görevlerinin yarısında onbaşı olurlar. Uzun dönemlerde ise komutanlar askerlik görevlerinden memnun kaldığı uzun dönem askeri formalite icabı sınavlar ile onbaşı yapabilmektedir. Onbaşı rütbesi sembolü V şeklindedir. Giysinin Sağ ve Sol pazusunda aynı sembol olmaktadır.

 ÇAVUŞ

Kısa dönem askerler görevlerinin bitimine 2 ay kala formalite icabı sınav ile çavuş rütbesine sahip olurlar. Uzun dönemlerde ise komutanlar askerlik görevlerinden memnun kaldığı uzun dönem askeri formalite icabı sınava sokup daha sonra çavuş rütbesi verebilir. Ama uzun dönemlerden çavuş olan sayısı azdır. Tüm kısa dönemler son iki ay kala olmaktadır. Çavuş rütbesi sembolü üst üste 2 V dir. Giysinin Sağ ve Sol pazusunda aynı sembol olmaktadır.

** Buraya kadar olan rütbeler Kısa Dönem Er ve Uzun Dönem Er ile Sözleşmeli Askerlerin, askerliklerinin ileri ki dönemlerinde sahip olabilecekleri rütbelerdir.
İlk askere gittiğinizde sizlere onbaşı ve çavuşlar daha sonra rütbesiz ama kıdemli usta askerler emir verecektir.
Bu emirler komutanın isteği doğrultusunda verilen emirler olmaktadır. Bölük komutanları acemi askerlerin yapması gerekenleri usta askerlere görev olarak vermektedir.
Çavuşların sözlerini dinlemenizi tavsiye ederim. Tabiki de bir çavuş birkaç ay önce sizin gibi acemi askerdi, eğer elindeki yetkisini artistlik yaparak kullanıyorsa komutana bildirirsiniz onun dışında yetkisi dahilinde emirler veriyorsa yerine getirmelisiniz.

UZMANLIK

Tsk’daki Uzman rütbesi astsubay ile askere er olarak başlayan askerler arasındaki bir ünvandır. Çavuş rütbesinin üstü astsubay rütbesinin altıdır

 

Uzman Onbaşı

 

Uzman Çavuş
UZMAN ER: En az lise mezunu olan TSK bünyesinde maaşlı çalışan askeri personelidir.
UZMAN ÇAVUŞ: En az lise mezunu olan TSK bünyesinde maaşlı çalışan askeri personelidir. Uzman Erler belli yıldan sonra Uzman Çavuş olurlar.

 ASTSUBAYLIK

Uzman rütbesinin üstü Subay rütbesinin altıdır.

 SUBAYLIK

Subaylık ve sonrasındaki rütbeler pazuda değilde omzun üstünde yer almaktadır. Omzun üstünde yer alan rütbe size kişinin subay veya daha üstü olduğunun gösterir.
1- ASTEĞMEN: Lisans mezunu olup uzun dönem askerlik görevi yapan askerlerin rütbesidir. Bir subay rütbesidir. Uzman ve Astsubay rütbelerinin üstüdür. Takım komutanı asteğmenler son 1 ay kala Teğmen olurlar.
2- TEĞMEN: Takım komutanlığı görevini yürüten subaylardır. Onun dışında subaylık sınavları ile askeri personel olanlar Teğmen olarak göreve başlarlar.
3- ÜSTTEĞMEN: Teğmen ve Yüzbaşı rütbelerinin arasında yer alan bir rütbedir. Genele Bölük Komutanı yardımcısı olurlar.
4- YÜZBAŞI: Genel olarak bölük komutanları Yüzbaşı rütbesindedir. Yüzbaşılar harp akademisinden mezun olduktan sonra en az altı yıl bu görevde kalmaktadır.
5- BİNBAŞI: Takım komutanlığı görevini üstlenip en az beş yıl bu görevi yürütürler.
6- YARBAY: Tabur komutanı olarak görev alan yarbayların en az üç yıl görev süreleri bulunmaktadır.
7- ALBAY: Ordu içerisinde son rütbe olup, yüksek askeri şuraya göre göreve general sınıfında devam etme ya da emekli olma hakları bulunmaktadır. Alay Komutanı olarak görev alırlar.
[easy-tweet tweet=”Bedelli askerlikte Rütbeler” hashtags=”BedelliAskerlik, bedelli” template=”light”]
 

Facebook Yorumları

Yorumlar


Like it? Share with your friends!

0
2 shares

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir