Bedelli askerlikte koğuşlar nasıl, kaç kişilik ?

Bedelli askerlikte koğuşlar nasıl ? Askerler hangi şartlarda kalıyorlar ? 50 kişilik koğuş var mı ? Bu ve bunun gibi tüm detaylar .


0
yeni askerlik koğuşlar
yeni askerlik


21 günlük bedelli askerlik yapacaklar askerlerin kalacağı koğuşlar nasıl? Kaç kişilik ? Bedelli askerlikte kalacağınız koğuşlar hakkındaki tüm detaylar bu yazıda.

Koğuş Nedir ?

Askerlik görevini yerine getiren yükümlülerin askeriye içinde barındıkları yere koğuş denir.  Eğitim, görevler vb. durumların olmadığı zamanlarda asker, zamanını koğuşta geçirerek istirahat ederler.

Koğuşlarda Neler Var?

Koğuşlarda askerin uyuyabileceği yatak ve askeri kurallara uygun kişisel eşyalarını koyabileceği dolap bulunur. Duvarlarda koğuşun büyüklüğüne göre 2 veya daha fazla priz bulunabilir.

Kışın soğukta askerlerin üşümesini önlemek için kalorifer petekleri vardır. Yazın ise çok sıcak bölgelerdeki askeriyelerin bazı kışlalarında klima bulunmaktadır.

Koğuşlar Kaç Kişilik ?

Koğuşlardaki asker sayısı, birliğin büyüklüğüne göre değişkenlik göstermektedir. Büyük bir birlikte askerlik yapıyorsanız koğuş en az 80-100 kişilik olabilir. Bu kadar kalabalık ortam nasıl yaşarım diye olumsuz düşünmeyin. Mecbur alışıp yaşıyorsunuz.

Küçük veya kalabalık olmayan birliklerde ise ortalama 30-40 kişilik koğuşlar oluyor. Öte yandan bazı koğuşlar 10 kişilik bile oluyor.

Kısacası askerlik yaptığınız birliğe göre koğuştaki kişi sayısı ve koğuş şartları iyi veya kötü olabilir.

Bedelli Askerlikte Koğuşlar Nasıl ?

21 günlük bedelli askerlik yapan yükümlülerin koğuşları ile uzun dönem askerlik yapanların koğuşları ayrı yerdedir. Büyük birliklerde neredeyse uzun dönemlerin koğuşlarını göremezsiniz bile. Koğuşlarda birlikte kaldığınız kişi sayısı, uzun dönem askerlik yapanlara göre daha azdır.

Örnek vermek gerekirse Hatay/İskenderun Deniz Er Eğitim Alayında 21 günlük bedelli askerlik yapanların kaldığı en kalabalık koğuş 50 kişilikti. 50 kişilik koğuş olmasına rağmen oldukça geniş, rahat ve ferahtı. 

Her Koğuş 50 Kişilik mi ?

Geri kalan koğuşlar ise 10 kişilikti. Adeta özel yurt odası gibi. Ayrıca girişte kapının üstünde klima da bulunuyordu. Klimanın artısı olduğu kadar eksisi de çok fazla. Merkezi sistem olduğu için sürekli çalışıyordu. Haliyle eğitimden yazın o kavurucu sıcakta geldiğinizde odaya, sizi direk çarpıyor. “Tek derdimiz bu olsun askerde klimadan hasta olan mı olur?” demeyin, oluyor.

Herkesin kendi yatağı, nevresim takımı ve dolabı var. Yataklar ranza şeklinde. Kapının başındaki ranzanın üstünde yatan genelde koğuş ağası olarak adlandırılır. Ya da en yaşlı kimse koğuş ağası o  olur. Koğuşta yaşanabilecek olumsuz olaylardan, koğuş temizliğinden ve koğuş düzeninden koğuş ağası sorumludur.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir