Askerlikte Kışlaya Sokulması ve Kullanılması Yasak Olan Eşyalar

Askere giderken yanınıza almamanız gereken başlıca eşyalar nelerdir ? Sivil hat izni var mı ? Bedelli askerlik akıllı telefon izni var mı ? işte cevaplar


0
1 share
bedelli askerlik yasak eşyalar
bedelli askerlik yasak eşyalar

Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununda yer alan maddelere göre askerde kullanılması veya askeriye içerisine sokulması yasak eşyalar ve malzemeler bulunmaktadır.

Askere gidecek olanları yakından ilgilendiren bu listeyi sizler için detaylı olarak hazırladık. Aşağıda sizlere sunacağımız liste, Bedelli Askerlik Başvurusu yapan askerler içinde aynı şekilde geçerlidir.

Askerde ceza almanıza sebep olabilecek yasak eşyalar hangileridir? Hangi eşya ve malzemelerin askeriyeye sokulması kesinlikle yasaklanmıştır? İşte, kışlada kullanılması yasak eşyalar listesi…

Akıllı Telefon

bedelli askerlik akıllı telefon

Yeni çıkan yasanın ardından yapılan düzenlemeyle askeriyede telefon kullanımları mesai saatleri dışında serbest hale getirildi. Fakat her telefon modeli bu kural kapsamında yer almıyor.

Kameralı ve akıllı telefon kullanımı kesinlikle yasak. Askerde kullanacağınız telefonların fotoğraf çekme ve kayıt yapma özelliklerinin olmaması gerekmektedir.

Sivil Hat

bedelli askerlik askercell

Fotoğraf çekme ve kayıt yapma özelliği olmayan telefonunuzun içerisinde sadece Askercell hattı bulunmalıdır. Sivil hayatta kullandığınız hattı askeriye içerisinde kullanmanız yasaktır.

Askercell ile önceden belirleyeceğiniz 7 numarayı arama hakkınız var. Mesai saatleri dışında görüşme yapabilirsiniz.

TSK’nın askerlere özel Askercell hatları Turkcell bayilerinden ya da askeriye içerisinden temin edebilirsiniz.

Fotoğraf Makinesi – Kamera

bedelli askerlik kamera

Fotoğraf ve video çekme özelliği bulunan bütün aletlerin askeriye içerisinde kullanılması yasaktır. Kullanılması ya da izinsiz sokulması durumunda ağır cezalar uygulanmaktadır.

Askeriye içerisinde fotoğraf çeken birimler bulunmaktadır. istediğiniz kadar fotoğraf çektirebilir çok cüzi bir miktar vererek alabilirsiniz.

Radyo ve Elektronik Eşyalar

Kışlaya aklınıza gelebilecek bütün elektronik eşyaların sokulması ve kullanılması yasaktır.(Su ısıtıcısı, üçlü priz, elektrikli battaniye, traş makinası, radyo, mp3 çalar vb.)

Yasak Yayınlara Ait Kitaplar

bedelli askerlik kitap

Kışlaya sokulması yasak olan eşyalar arasında TSK tarafından yasaklanmış yayınlara ait kitaplarda yer almaktadır. İstediğiniz her kitabı askeriyeye sokamazsınız.

Okumak için aldığınız kitabı önce komutan inceliyor, ardından yasaklı listede olup olmadığına bakıp daha sonra okunmaya uygunsa damgalayıp size veriyor.

Kesici ve Delici Aletler

bedellli askerlik kesici

Askeriye içerisinde kesici, ateşleyici ve delici aletlerin kullanılması kesinlikle yasaktır. (çakı, bıçak, silah vb.)Bu tür aletleri izinsiz kullanan askerler hakkında çok ağır cezai bir süreç başlatılmaktadır.

Yemekhanedeki bıçaklar ve cephanelikteki silahlar görevli askere zimmetlidir. Bu malzemeler her gün sayılır ve kontrol edilir.

İlaç ve Uyuşturucu Maddeler

Her alanda olduğu gibi, askeriye sınırları içerisinde de uyuşturucu madde kullanmak ve satmak kesinlikle yasaktır. Ağrı kesici dahi olsa izinsiz veya kontrolsüz ilaç kullanımı da yasaktır.

Toplu halde kutu içinde ilaç bulundurmak yasaktır. Revirdeki doktorun uygun görmesi durumunda onun kontrolünde ilaç kullanabilirsiniz. İlaç bitene kadar her gün doktorun yanına giderek ilacınızı kullanabilirsiniz.

Gıda Ürünleri

Olası bir zehirlenme durumunu önlemek amacıyla kışla dışından getirilen tüm gıda maddeleri yasaktır. Dışarıdan yemek getirmek ya da sipariş etmek yasaktır. Sadece yemekhane ve kantinden yemek yiyebilirsiniz.


Like it? Share with your friends!

0
1 share