Askerlikte Bot Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Detaylar

Her askerin aklında olan soru askerlikte bot, asker botu hakkında bilinmesi gereken tüm herşey ? Kaç numara bot almalısınız biliyor musunuz?


0
asker botu postal


Askere gidenlerin ve askerlik yapanların çoğunun derdi giydikleri botlar. Askeriyenin verdiği botlar nasıl?  Askere gitmeden önce, askerde botu rahat giymek için alınması gerekenler. İşte, askerlikte bot hakkında bilinmesi gereken önemli detayların tamamı sizlerle.

Askeriyenin Verdiği Botlar Nasıl?

Askeriyede depodan sorumlu askerler, söylediğiniz ayak numarasına göre size botunuz verir. Askerlik süresi boyunca bot size aittir. Askeriyenin verdiği botlar bu zaman kadar giydiğiniz en sağlam bottur. Yıpranması ve hasar alması imkansıza yakındır. Tabiri caizse adeta kurşun geçirmez sağlamlıkta. Yağmur, çamur, kar, kış farketmeksizin 4 mevsime dayanıklıdır. Haliyle bu kadar sağlam olduğu için ayağınızın bu sert botun içinde rahat etmesi çok zor.

Botun içinde ayağınızın daha rahat hareket etmesi için botu ezmenizde fayda var. Bu ezme işlemini duvara vurarak ya da ranzanın demirinin altına koyarak yapabilirsiniz. Bot ezildikçe ve yıprandıkça ayağınızı daha iyi oturur ve ayak bileğinizi kavrar.

Botunuzu veren görevli askere ayak numaranızı söylerken mutlaka en az 1 numara büyük söyleyin. Botun büyük olması, ayağınızı rahatlatır ve ayağınız daha rahat hareket eder.

 Askere Gitmeden Önce, Askerde Botu Rahat Giymek İçin Alınması Gerekenler

Askere gitmeden önce yaptığınız alışverişte en önemli eşyalar, bot için aldıklarınız diyebilirim. Askerlik boyunca giyeceğiniz botlar, önlem almadığınız durumda ayağınızda ciddi yaralara, uyuşmalara, hatta yürüyememeye kadar gidebilen sağlık sorunlarına yol açabilir.

Vatka, askerlikte botun arkasına koyulan yumuşak bir süngerdir. Botunuzu içine koyduğunuz zaman ayağınızın arkası daha rahat olur. Vatka, botun ayağınızı vurmasını veya ayağınızın arka tarafının su toplamasını engeller. En az 6-7 adet almanızda fayda var.

Botun tabanı sert olduğu için zamanla ayak tabanınızı mahveder. Bu yüzünden en az 3-4 çift bot tabanlığı almayı unutmayın. Botlarınızı giymeden önce, tabanlığı yerleştirebilirsiniz. Tabanlık, ayak tabanınızın nasır tutmasını önler, ayağınızın daha rahat hareket etmesini sağlar. Ayrıca yürürken oldukça rahat ettirir.

Askerlikte ilk zamanlar ayağınız bota alışkın olmadığı için mutlaka su toplar ve yara olur. Bunun için yara bandı ve ayak kremi kullanmanız gerebilir. Mutlaka, cildinize uygun ve ayağınızdaki yaraları iyileştirebilecek krem alın.

Askerlikte botunuzun çalınmaması için bot kilidi ve botun temizliği içinde fırça, ayakkabı boyası almayı da unutmayın.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir