Askerlik Durum : SINIF VE TERTİBAT BEKLİYOR nedir ?


1
1 point
bedelli askerlilk sevk
bedelli askerlilk sevk

Bedelli Askerlik Başvurusu Yaptım, Askerlik Durum Belgesinde Sınıf Ve Tertibat Bekliyor yazıyor bu Nedir ?

 

Bedelli Askerlik başvurusu yapan adayların merak ettiği ve karşılaştığı sınıf ve tertibat bekliyor durumu nedir. Askerlik durum kısmında bunu gören adayların işte yapmaları gereken durumlar.

Askerlik Durum Sorgulama sonucunda karşılaşılan sınıf ve tertibat kelimelerinin anlamları nelerdir ?

Sınıflandırma Ne Demektir?
Askere alınacak her yükümlü belirli bir sınıflandırma işleminden  geçtikten sonra askere alınır.  Ulaştırma,Topçu,Jandarma ve piyade gibi sınıflandırmalara tabi tutulur. Sınıflandırılmanın henüz yapılmamış olması demek askere hangi sınıfta yapacağınızın henüz belirlenmemiş olması demektir.

Tertibat Ne Demektir?
Askere alınacak yükümlüler belirli periyodik dönemlerde alınırlar. Bunlara celp dönemi denir. Bu celp dönemleri Şubat – Mayıs – Ağustos ve Kasım aylarına isabet etmektedir. Her ne kadar e-devlette … tarihine kadar askerlik yönünden sakıncası yoktur yazsa da. Bunun anlamı …. tarihinde askere alınacağınız değildir. Çünkü yanında Sınıflandırma ve Tertibat Bekliyor yazmaktadır. Henüz tertibiniz de belli değildir. Belirtilen tarihten sonra sevk işlemleri yapılıp sınıflandırmanız yapılacaktır ondan sonra da askere alınacaksınız demektir.

 

 

Bedelli Askerlik Başvurusunu tamamlayan adayların askerlik durum belgelerini sorgulamalarının ardından karşılaştıkları bu durum aslında 3 Kasımdan sonra açıklanacak olan Celb içinde adayların vatani görevlerini yapacakları yer ve zamanın belli olacağı anlamı taşımaktadır.

 

Fakat yüksek lisans veya sağlık sorunları sebebiyle sıkıntılı bir başvuru süreci yaşadıysanız mutlaka askeri şubenizi arayıp durumunuzu kontrol ettirmeyi ihmal etmemelisiniz !

Askeriyenin Verdiği Malzemeler 2018

Bedelli askerlik konusunda sorularınızı yorum kısmından yöneltebilirsiniz.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar


Like it? Share with your friends!

1
1 point

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir