Uzun Dönem Askerlerin Bedellilere Tutumu Nasıl?

Bedelli askerlik yapacak adayların akıllarındaki en önemli soru olan diğer askerlerin komutanların davranışları ve tutumlarını neler ? Sorun oluyor mu ?


0
askerlerin bedellilere tutumu davranislari
askerlerin bedellilere tutumu davranislari

Uzun Dönem Askerlerin Bedellilere Tutumu Nasıl?

Bedelli Askerlik yasasının çıkmasının hemen ardından, sosyal medyada bazı uzun dönem askerlerin kendi profillerinden bedelli askerlik yapacak olanlar hakkında yaptıkları paylaşımlar ve çektikleri videolar gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu olayların ardından bir çok bedelli asker adayı 21 günlük askerlik süresinin kaldırılması için kampanya başlatmıştı. Bu yazımızda uzun dönem askerlerin askerlerin bedellilere tutumu konusunu ele alacağız.

İlk celpler gidene kadar bedelli asker adaylarında gergin bir bekleyiş hakimdi. Celp dönemlerinin başlamasıyla 21 günlük askerlik hizmetini yapanların anlattıklarına göre bu zamana kadar büyük bir gerginlik yaşanmadı. Bu yazıda uzun dönem askerler ile bedelli askerlerin arasındaki ilişkiyi, aklınıza takılabilecek ve merak ettiklerinizi sizler için derledik.

Hepimiz Vatana Hizmeti İçin Oradayız Bilinci

Toplumda her türlü insan olduğu gibi askerde de her çeşit insan mevcut. Bu kadar kalabalık bir topluluğu olaysız yönetmek oldukça güç. Kendini bilen, karakteri oturmuş, bilinçli bireylerin sayısının fazla olması çok önemli.

Karşısındaki insana saygı duyan, hoşgörülü insanlar olduğu gibi, geçimsiz, öfke kontrolü sıfır ve kendini ispatlama çabasında olan bir çok insan tipi bulunuyor. Hepimizin bayrak ve vatan koruma gayesiyle bir çatı altında toplandığımızın unutulmaması gerekiyor.

Yaş Ortalaması Avantajı

Bedelli askerlik görevini yapan askerlerin yaş ortalaması 25’ten başladığı için, bir çok uzun dönem askerden haliyle yaşça büyük oluyorsunuz. Bu yüzden çoğu size “Abi” diyerek hitap edecektir.  Bu sebeple herhangi bir saygısızlık yapmaları söz konusu değil. Oturup saatlerce sohbet edebilirsiniz. Her ne kadar bedelli askerlik kanunundan rahatsız olsalar da 21 günlük askerlere herhangi bir ters hareketleri yok. Sizde yapıcı ve hoşgörülü olduğunuz sürece gerginlik yaşamazsınız. Komutanlar zaten olası bir ters durumda direk müdahale ediyor.

Bedelli ve uzun Dönem Askerler Aynı Yerde Mi Kalıyor?

Ortak kullanım alanları dışında uzun dönem askerlerle karşılaşma şansınız pek yok. Kalınan yerler,  eğitim görünen yerler, kantinler, yemekhaneler ayrı. Bazı birliklerin büyüklüğüne göre de uzun dönem asker görme ihtimaliniz neredeyse sıfır. Uzun dönemlerin bedelli askerlerin olduğu bölgeye, bedelli askerlerinde uzun dönem askerlerin olduğu yerlere girmesi yasak. Kaldığınız yerde uzun dönem askere rastlayamazsınız.

Ortak kullanım alanı olan büyük kantinde az sayıda uzun dönem asker bulunabilir. Kantinlerde genellikle sıralar oldukça uzun oluyor. Bu yüzden bazen önünüze kaba tabirle kaynayabilirler. Bu da size kalmış. İster uyarır ikaz edersiniz, isterseniz umursamaz anlayış gösterir ses etmezsiniz. Karar sizin. Kendinizi ezdirmeyin fakat karşı tarafın zor psikolojide olduğunu düşünmeyi de unutmayın…

Facebook Yorumları

Yorumlar


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir