Askerde Yemekler Nasıl?

Askere gidecek adayların akıllarındaki bir soru olan askerde yemekler nasıl ve dışardan yemek söylenebilir mi ? İşte Cevaplar.


0
1 share
askerde yemek
askerde yemek


Askerde yemekler nasıl? Hangi yemekler çıkıyor? Askerde yemek saatleri ve bedelli askerlerin yemekleri hakkında merak ettiğiniz bir çok şeyin cevabını bu yazıda bulabilirsiniz.
TSK’nın beslenme kanunu gereği bir askerin sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve akşam yemeği olmak üzere üç ana öğün, gerektiğinde de iki ara öğün beslenmesi gerekmektedir.


Günde 2 saat nöbet tutan, 8 saat uyuyan ve 6.5 saat hareketli faaliyetlerde bulunan bir askerin günlük kalori ihtiyacı 3 bin 990 olarak uzmanlar tarafından hesaplanmıştır. Alınan kalorinin yüzde 57’si karbonhidrat, yüzde 15’i protein ve yüzde 28’si yağlardan oluşuyor. Bir kişi için günlük 3 litreye kadar ambalajlanmış içme suyu verilmesi gerekiyor.

Bu sebeple askerde verilen yemekler genellikle protein açısından zengin besleyici ve askerleri her daim zinde tutulacak şekilde uzmanlar tarafından hazırlanan yemek listelerine uyarak pişiriliyor. Günlük yoğun aktivite ve enerji yakımından sonra askerlerin zengin besinler ile beslenerek hem hastalıklardan korunmaları, hem vücut dirençlerini artırmaya yönelik hemde daha güçlü olmaları hedefleniyor.


Askerde Yemek Saatleri
Sabah kahvaltısı 6:30 – 7:00
Öğle yemeği: 12:30 – 13:30
Akşam yemeği : 05:00 – 6:00


Askerde yemek saatine yemek içtiması denir. Sabahları kahvaltıda yemek içtiması ve duası yapılmaz. Sadece öğle ve akşam yemekleri için yemek içtiması ve duası yapılmaktadır.

askerde yemekler nasıl


Askerde Yemekler Nasıl? Hangi Yemekler Çıkıyor?


Acemi birliğinde kişi sayısı çok fazla olduğu için haliyle yemeklerin tadı da değişmektedir. Bu yüzden tatsız tuzsuz ve lezzeti orta seviyede olmaktadır. Buna rağmen çok acıkacağınız için afiyet ile yiyeceğinizden kuşkunuz olmasın.
Yemekler tabldot usulü verilmekte, kullandığınız bardaklar ise metaldir. Yani yediğiniz veya içtiğiniz bir şeyden tat alma ihtimaliniz oldukça düşüktür.
21 günlük bedelli askerlik yapacak olan askerlerin bir çoğu acemi birliklerinde askerliklerini yapmaktadır. Bu yüzden yemek konusunda bedelli askerlik yapacak olan yükümlüler içinde yukarda bahsettiğimiz durumlar geçerli olacaktır.


Askerde Çıkan Yemekler


En çok çıkan yemeklerin başında Mercimek çorba, çoban kavurma, soğan söğüş ve kemal paşa tatlı bulunmaktadır. En doyurucu öğün ise akşam yemeği. Sabah kahvaltısında genelde küçük kutu reçeller, ekmek ve küçük dilim peynir veriliyor. Nadir olarak yumurta, sucuk veya salam da çıktığı zamanlar oluyor.
Usta birliğinde ise yemeklere adeta tat geliyor. Acemi birliğinde 5-10 bin kişiye yemek çıkarken, usta birliğinde 500-1000 kişiye yemek çıktığı için haliyle yemeklerin lezzet kalitesi de artıyor. Ayrıca her şeyden de bol bol yiyebilirsiniz.

Çıkan Yemeğin Damak Tadına Hitap Etmediği Durumlar

Evet bazen çıkan yemek damak tadınıza hitap etmeyebilir beğeni açısından sizin beklentilerinizi karşılamayabilir. Bu noktoda korkmamak gerekiyor. Zira askeri kantinlerde bulunan ufak tefek bisküvi tost benzeri atıştırmalık ile karnınızı doyurabilirsiniz. Bununla birlikte Türkiyenin her bölgesinde olmamakla beraber bazı büyük eğitim birliklerinin içerisinde seyyar tatlıcı, çiğ köfteci gibi askeriyeden izinli satıcılar bulunmaktadır. Öğününüzü oralaradan da değerlendirebilirsiniz.

askerde dışardan yemek söylenebiliyor mu ?

Askeriyeye Dışarıdan Yemek Söylenebilir mi ?

Askeri yasalar gereği askeriye dışından yemek yemek yasaktır. Zira olası bir zehirlenme ya da suistimal vakasında takibin zor olacağı ve askerin ve milli güvenliğin bu konuda zarar göreceği düşünülerek yüksek makamlarca yasaklanmıştır. Her ne kadar tellerin arkasından, nöbetçi ile vb yollarla içeri yemek sokan askerler olsa dahi kısa dönem ve bedelli askerlik yapan adaylar için bunun çok riskli olduğu ve denenmemesi gerektiği unutulmamalıdır.


Like it? Share with your friends!

0
1 share

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir