Askerlikte Revir Nedir? Hangi Durumlarda Gidilir?

Bedelli Askerlik ya da askerlik göreviini yerine getirirken hastalanırsanız başınıza gelebilecekler neler ? Revir hangi durumlarda kullanılabilir ? İşte Askerde Revir Kuralları ve Revirle ilgili Tüm Detaylar


0
askerde revir
askerde revir

Uzun dönem veya 21 günlük askerlik süreniz boyunca kışla içerisinde sağlık ile ilgili durumlarda nereye gidebilirsiniz? Nasıl tedavi olabilirsiniz? İşte tüm bu soruların cevabını detaylı olarak sizler için derledik.

Revir Nedir? Hangi Durumlarda Gidilir? Bu iki sorunun cevabı askerlikte sizin işinize çok yarayacak.

Revir Nedir?

Revir, kışlada hastaların dinlenmesi ya da gözetim altında tutulması amacıyla kullanılan, içinde tıbbi gereçlerin ve ilk yardım malzemelerinin bulunduğu, doktorların hasta olan askerlere ilk müdahale yaptığı yerdir.

bedelli askerlikte revir

Revire Hangi Durumlarda Nasıl Gidilir?

Her sabah yapılan içtimanın ardından, bölükten sorumlu komutan sırada; hastalığı olan, rahatsızlığı bulunan veya vb. sağlık durumu olup da revire gitmek isteyen var mı? şeklinde soru sorar. Ona göre bu durumlarda olan askerler sıradan ayrılır ve revire gidecekler listesine adını yazdırır. Revire gidecek olanlardan sorumlu bir asker listeyi oluşturur ve başlarında bir komutan ile birlikte nizami sıraya girerek, askeriye içerisinde bulunan revire giderler.

Bunun dışında 7/24 acil bir durumda da nöbetçi komutan gözetiminde revire ya da hastaneye gidebilirsiniz.

Revirde her bölükten asker, rahatsızlıkları nedeniyle geldikleri için oldukça kalabalık bir ortam mevcuttur. İşinizin bitmesi yaklaşık yarım günü bulabilir. Revire giden askerler, günlük olarak yapılan eğitim veya görevlerden, revirde bulundukları zaman dilimi süresince muaf olurlar.

Doktorlar numara sırasına göre askerlere ilk müdahaleyi yapar. Askerin sağlık durumuna göre gereken ilaçları yazıp duruma göre de izin veya istirahat yazabilir.

askerlikte düzenli kullanılan ilaçlar

Hastane Sevki Nedir?

Ciddi ve önemli sağlık sorunlarında ise doktorlar, hastaneye sevk yazar. Bu sevki aldıktan sonra ertesi gün sabah 8’de dışarıya çıkıp akşam 5’e kadar hastanede tedavi görebilirsiniz. Hastanedeki yoğunluk nedeniyle tedavi görememeniz durumu esas alınarak, sevkin süresi 3 gün olarak belirlenmiştir. En fazla 3 gün içerisinde doktorun verdiği sevk ile hastanede tedavi olabilirsiniz.

Doktorun Verdiği İlaçlar Nasıl Kullanılır?

Doktorun ilaç yazması durumunda size her gün 1 ilaç verilir. İkinci bir ilaç ise verilmez. Bu ilaçları bölüğünüzdeki revirden sorumlu doktor veya yetkiliye verirsiniz. İlacınız bitene kadar her gün tek tek alırsınız ilaçlarınızı. İlacınızı aldıktan sonra hangi ilacı kullandığınıza dair revirden sorumlu kişinin defterine imza atarsınız. Askeriyede toplu halde kutu ile ilaç bulundurmak kesinlikle yasaktır.


Like it? Share with your friends!

0

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir