Ankara Etimesgut Bedelli Askerlik Tecrübeleri -1


0
bedelli askerlilk yorumları
bedelli askerlilk yorumları

Bedelli Askerlik Tecrübeleri Yazı Dizisi -1 Ankara Etimesgut

Bu yazı dizisinde Bedelli Askerlik görevini yerine getirmiş adaylardan alınacak olan Bedelli Askerlik Tecrübeleri yazı dizisi ile sizlere ulaştıracağız. Faydalı olması dileğiyle.

Normal Kısa Dönem Askerlik Gibi Eğitim Veriliyor

Ankara Etimesgut’da 1. celp döneminde bedelli askerlik yaptım. Genel olarak söyleyecek olursam normal acemi asker gibi eğitim veriyorlar. Farklı yerlerden sadece bedelli askerleri eğitmesi için asteğmen ve kısa dönem askerler getirilmişti. Halden anlasınlar diye. Genelde sorun çıkaran tipler uzman çavuşlar oluyor. 19 gün dişinizi sıkmanız gerekecek.

Telefon konusunda girişte arama yapıyorlar. Kamerasız olması gerekiyor telefonun. Kendi hattını sokan arkadaşlar vardı. Ben telefon götürmemiştim ama sonradan pişman oldum. İçeriye girdikten sonra orada Turkcellden bir adam olacak. Size telefonu olanlar bu tarafa geçsin, işte askercell almanız gerekiyor filan diyecek. Askercell almış olanların telefonuna da barkod filan yapıştırıyor. İçeride bunların hiçbirine bakmıyorlar. İşte telefonda askercell varmış normal hat mı varmış barkodu varmış filan kimse uğraşmıyor.

Saat 6 Dan Önce Konuşma Dikkat Çekmesin

Sadece kendi hattını götürürsen akşam 6 dan önce konuşacaksan çok göz önünde konuşma göze batma yani. Onun dışında ankeserlö telefon kartıda götürebilirsin. Sen karşı tarafı ara. Diğer tarafta da ankesörlü telefonun numarası gözüküyor. Direk söyle bu numarayı ara diye. Onlar da arayınca ankesörlü telefon çalıyor. Ondan sonra aç konuş bedava istediğin kadar. Karşı tarafa yazıyor. Merak ettiğiniz şeyler varsa sorabilirsiniz.

Yıkama ile Uğraşma Hepsinden 12~15 Tane Götür

Orada sana traş köpüğü, traş bıçağı, sabun, şampuan ve havlu filan vermişlerdi. Kamufulajlar bizim kışlık değildi o yüzden parka vermemişlerdi ama size verirler muhtemelen. Götürmen gereken şeyleri söyleyeyim sana. Öncelikle yıkama derdi ile uğraşma hiç. 12 tane tişört ve iç çamaşırı götür. Kullandıkça atarsın. Orada kantinden alırım deme. Bizim kantinde tişört 10 liraydı. Pahalıya satıyorlar. Çorapta 3 liraydı. Ardından bence en az 15 tane çorap götür. Çünkü orada her gün değiştirmen gerekecek çoraplarını. Şimdi orada hepsini nasıl koyacağım dolaba filan diyeceksin. Dolabında 3 4 tane tut. Geri kalanı çantanda dursun.

Çantaları sivil eşya deposuna kaldırıyorlar. Ancak her gün belirli saatlerde oraya girip çantandan istediğini alabiliyorsun. O yüzden bittikçe çantandan alırsın onları.

İçlik Götür,Kilit Götür Kendine 12 li Selpak Al !

Terlik ve eşofman vermiyorlar. O yüzden kesinlikle götür. Hatta soğuk zamanlara denk geleceğinden içlik bile götür dursun çantanda. Bunların hepsini buralardan temin etmeye çalış. Askeriyede (en azından bizim orada) gerçekten kazıklamaya çalışıyorlar adamı.

Dolapları kilitlemek yasak ama botunu kitlersin o yüzden 2 tane filan kilit götür. Bütün bedelliler aynı koğuşlarda kalıyor. O yüzden hırsızlık filan öyle pek olmuyor. Ama adam kendi aldığı botu vuruyor diye senin botla değiştirmeye kalkar. Dikkatli ol. Kilitle.

Traş köpüğü, traş bıçağı, tırnak makası, diş fırçası, diş macunu götür. Selpak al kendine 12’li. Sürekli kullanacaksın. Bir de nivea veya arko krem al. İnternette dolaşıyor genelde işte herşey veriyorlar filan bedelli için öyle değil. O yüzden sen ihtiyacın olacak şeyleri al.

Askere Giderken Yanınıza Almanız Gereken 22 Şey

İnternette neler götürmek gerekir diye yazılar var. Onlara uymaya çalış bence. 21 günde olsa sonuçta askersin. Dolaba koymak zorunda değilsin. Çantanda durur. Lazım olduğu zamanda sivil eşya deposu açılınca gider alırsın.

 

Tecrübelerinizi ve yorumlarınızı aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Kaynak

Facebook Yorumları

Yorumlar


Like it? Share with your friends!

0

One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir